Sztuka wędzenia szynki: kiedy wiesz, że jest gotowa?

Wędzona szynka to potrawa kojarząca się ze Świętami. Jej zapach i smak przywołują wspomnienia rodzinnych spotkań. Jak długo wędzić szynkę, aby była soczysta i miała niepowtarzalny aromat? Jeśli jesteś miłośnikiem domowych wyrobów, z pewnością zainteresuje Cię ten artykuł. Dzięki naszym poradom bez żadnego problemu poradzisz sobie z całym procesem, a w efekcie uzyskasz wędlinę o wiele zdrowszą i smaczniejszą niż gotowe produkty ze sklepu. Miłej lektury!

Jak wędzić szynkę?

Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych etapów wędzenia szynki, warto na samym początku zrozumieć, na czym właściwie polega ta metoda. Otóż obok solenia i suszenia wędzenie uznaje się za jeden z najstarszych sposobów na konserwacji żywności. Polega na długotrwałym przechowywaniu mięsa lub jego przetworów w dymie pochodzącym z drewna. Jego działanie sprawia, że mięso zmienia swoje właściwości, czyli uzyskuje specyficzny zapach, smak i zabarwienie powierzchni. Poza tym zmniejsza się objętość wody w danym produkcie, a sam proces wędzenia ma także właściwości bakteriobójcze.

Jeśli decydujesz się na samodzielne wędzenie, zapewne zastanawiasz się, jak długo wędzić szynki. Otóż wyróżnia się trzy metody wędzenia:

  • na zimno — odbywa się w temperaturze 12-24°C i pozwala na dłuższe przechowywanie szynki. Zajmuje 4-12 dni przez ok. 6 godzin dziennie;
  • na ciepło — stosowana jest temperatura w granicach 30-50°C. Proces trwa kilka godzin dziennie przez dwa dni;
  • na gorąco — w tym przypadku potrzebna jest temperatura w wysokości 40-65°C. Do uwędzenia szynki tą metodą wystarczy tylko jeden dzień (2-6 godzin).

Skoro już wiesz, jakie są sposoby wędzenia szynki, musisz przygotować się do samego procesu. Co będzie Ci potrzebne? Oczywiście główny składnik, czyli mięso. Najlepiej wybrać szynkę sprzedawaną na wagę i ze sprawdzonego źródła. W ten sposób będziesz mieć pewność, że jest świeża i najwyższej jakości. Poza tym kupisz tylko tyle mięsa, ile będziesz potrzebować. Powinna być wilgotna i jędrna, a po naciśnięciu palcem musi wracać do poprzedniego kształtu. Zwróć też uwagę na jej zapach i kolor, który powinien być zdrowy i różowy. Aby uwędzić smaczną szynkę, wybierz taką, która ma widoczną warstwę tłuszczu. Dzięki temu będzie bardziej soczysta.

Zaczynamy!

Musisz wiedzieć, że proces wędzenia to nie tylko włożenie mięsa do wędzarni. Należy też je odpowiednio przygotować, dzięki czemu masz pewność, że uzyskasz aromatyczną i pyszną w smaku szynkę. Dlatego też na samym początku musisz zapewnić jej intensywną kąpiel w solance. Jest to specjalny roztwór wodny z dodatkiem soli peklowej, ziela angielskiego i innych przypraw, które możesz dobrać według własnych upodobań. Mięso zanurz w garnku, beczce lub innym głębokim pojemniku, odłóż na kilka dni w chłodne miejsce i codziennie obracaj, aby sól równomiernie wniknęła w głąb mięsa. Po upływie tego czasu wyjmij mięso z solanki, lekko je opłucz i pozostaw do wyschnięcia na całą noc. Można również użyć osuszaczy lub wentylatora, aby przyspieszyć ten proces.Jest to bardzo ważne, ponieważ mięso przeznaczone do wędzenia powinno być suche. Następnie włóż szynkę do siatki wędzarniczej i powieś w wędzarni, wykorzystując do tego celu specjalne haki do wędzenia.

Teraz wybierz odpowiednie drewno. Do wędzenia szynki najlepsze jest drewno pochodzące z drzew liściastych takich jak dąb, buk, olcha czy drzewa owocowe. Jeśli chodzi o drzewa iglaste, jałowiec jest jedynym drzewem, którego gałązek możesz użyć do przygotowania wędzonego mięsa. Jednak musi to być naprawdę niewielka ilość i dopiero pod koniec procesu wędzenia. Dzięki temu szynka nie stanie się gorzka. Poza tym drewno nie może być mokre — jego wilgotność powinna wynosić do 25%.

Wędzenie szynki — ile czasu trwa?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, wyróżniamy trzy różne metody wędzenia. Każdy ze sposobów różni się od siebie temperaturą i właśnie czasem wędzenia. Dlatego też, jeśli zastanawiasz się, ile wędzić szynkę, musisz zastanowić się, jakie są Twoje oczekiwania. Zamierzasz długo przechowywać szynkę? Wybierz wędzenie metodą na zimno, dzięki której duży procent masy mięsnej zostaje wysuszony, co pozwalana na długi okres przechowywania. Natomiast jeśli mięso nie będzie długo leżało w lodówce, z powodzeniem możesz zastosować sposób wędzenia na ciepło lub gorąco. Po zakończeniu wędzenia należy ostudzić mięso do temperatury domowej. Nie należy przyspieszać tego procesu, dlatego też szynka powinna studzić się przez około dobę. Ostatnim bardzo ważnym etapem wędzenia jest parzenie szynki w temperaturze 70-90°C. Zagwarantuje to nam pozbycie się drobnoustrojów przyczyniających się do szybszego psucia się mięsa. W ten sposób pozbywamy się również szkodliwych dla naszego zdrowia bakterii.

Podsumowanie

Domowe wędzenie mięsa to idealny sposób na pyszne i aromatyczne wędliny. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z wędzeniem, zapoznaj się z naszą ofertą. Normart.pl oferuje różnego rodzaju akcesoria wędliniarskie, w tym wiórki wędzarnicze. Zapraszamy do kontaktu!

Leave a Reply