Pyszna domowa mielonka z małymi kolbami kukurydzy konserwowej.

Mielonka z szynkowara z małymi kolbami konserwowej kukurydzy. Wędlina parzona, a dodatek chrupiących mini kolb czyni ją bardziej lekką i przyjemną. Znakomity kontrast kolorów, smaków i struktury.

Ta wędlina wygląda bardzo estetycznie. Z pewnością zostanie zauważona na stole pośród innych potraw. Znakomita na kanapki oraz jako zimna przekąska pomiędzy posiłkami. Wykonacie sami, spróbujcie i poczęstujcie gości. Smakuje i podoba się wszystkim, których częstowałem.

Składniki:

  • 1 kg łopatki wieprzowej
  • 16 g soli (u mnie mieszanina zwykłej i peklującej)
  • 2 płaskie łyżeczki pieprzu czarnego mielonego.
  • małe kolby kukurydzy – im mniejsze tym lepsze.

Wykonanie:

To bardzo proste. Potrzebny jest szynkowar ale można próbować wykonać tę wędlinę w słoiku o równych ściankach. Może jednak być mniej zwarta. Mięso należy zmielić i można to zrobić na najdrobniejszych oczkach czyli 2,5 mm lub większych 4,5 mm, 6 mm lub maksymalne 8 mm i na tym najgrubszym oczku ja posiadane mięso zmieliłem. Po zmieleniu pozostaje dodać przyprawy, wymieszać i napełniać szynkowar dokładnie mięso ubijając. Wcześniej dobrze jest włożyć do szynkowara specjalny woreczek separacyjny.

Jak w szynkowarze będzie wystarczająca ilość mięsa żeby wbić weń małe kolby konserwowej kukurydzy. W zależności od ich wielkości, w jedną warstwę wejdzie ich 3-5 szt. Wbijamy je pionowo. Następnie układamy drugą warstwę mięsa i wbijamy kolejną porcję małych kolb. Należy starać się, żeby trawić pomiędzy wcześniej wbijane. W ten sposób uda się wprowadzić w mięso 2warstwy chrupiącej mikro kukurydzy. Jeżeli mamy je większego rozmiaru to wejdzie tylko jedna warstwa.

blank

Napełniony szynkowar należy zamknąć i pozostawić na 1-2 godziny w temperaturze pokojowej, a następnie przystąpić do parzenia. Temperatura wody otaczającej szynkowar 80-85 st. C, a czas parzenia to 2 godziny. Parzenie można wykonać w zwykłym garnku i temperaturę wody kontrolować termometrem lub użyć urządzenia z termostatem takiego jak warnik

blank

Po upływie tego czasu szynkowar należy wyjąć z wody, otworzyć pokrywę i wyjąć sprężynę. Pozbawione silnego nacisku mięso wchłonie trochę otaczających je płynów. Po 15-20 minutach szynkowar należy ostudzić w zimnej wodzie, a następnie przez co najmniej 8 godzin trzymać w lodówce.

blank
blank

To wszystko. Wędlina jest gotowa do wyjęcia i konsumpcji.

blank

Spróbujcie sami. Smacznego.

Wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/oSjZzSYDd2w

Jeżeli chcesz subskrybować kanał wystarczy, że klikniesz w ten link

[wp_ad_camp_1]

Leave a Reply