Nietypowa wędzarnia, a raczej prosta namiastka wędzarni, oraz nietypowa kolejność działań, tzn. najpierw parzenie , a potem wędzenie. W ten sposób można wykonać dobra domową kiełbasę s sytuacji gdy do normalnej wędzarni nie ma dostępu. Kiełbasa dobra na gorąco oraz na zimno. Z dużymi kawałkami mięsa i mocno pachnąca dymem pomimo krótkiego 20-30 minutowego wędzenia. Jak nie można normalnie to trzeba kombinować, a sposób się znajdzie.
Wędzarnia Balkonowa – nazwa trochę na wyrost stosowana przez producentów, bo co prawda technicznie da się ją na balkonie użyć, ale na osiedlach bloków najprawdopodobniej będą pod tym względem ograniczenia, a i stosunek sąsiadów do dymienia na balkonie może być też różny. Tę wędzarnię można za to używać przed domem, na prywatnych posesjach, na turystycznych wyprawach lub wypadach na ryby.
Składniki:
- Łopatka wieprzowa – 0,8 kg
- chudy boczek – 0,4 kg
- wołowina – okrawki 0,4 kg
- Sól zwykła/sól peklująca – razem 28-30 g (18 g/kg)
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka czarnego pieprzu
- 1/2 łyżeczki ostrej papryki
- 1/2 łyżeczki tymianku
- 1/2 łyżeczki kolendry mielonej
- 1/2 łyżeczki kozieradki mielonej
Wykonanie:
Wołowinę zmieliłem na drobnym oczku. Boczek na sitku 8 mm, a łopatkę na szarpaku lub można ją pokroić nożem w kostkę 1 cm. Czosnek zmieliłem razem z wołowiną.
Dodałem przyprawy, wymieszałem i wstawiłem na kilka godzin do lodówki. Następnie dodałem szklankę wody i porządnie wyrabiałem do uzyskania kleistej masy.
Napełniłem jelita wieprzowe 28-30 mm tnąc je na krótkie odcinki. Kolejny etap to parzenie. Woda o temperaturze 80 st. C czas 30 minut. Po parzeniu kiełbasa musi wystygnąć i porządnie się wysuszyć. Wtedy wkładam ją na ruszt wędzarni balkonowej. Wcześniej na dno sypię zrębkę bukową.
Wędzarnia ta ma w komplecie palniki. Można je napełniać denaturatem lub specjalnym paliwem żelowym Zapalając palniki pod wędzarnią rozgrzewamy i prażymy zrębki leżące na dnie. W ten sposób generuje się dym. Proces wędzenia będzie trwać około 20-30 minut. Optymalna temperatura w tym przypadku 40-60 st. C.
Po wędzeniu dobrze jest kiełbasę przelać gorącą wodą. Spłucze to posmaki kwaskowe, które są zależne od wilgotności. Im więcej wilgoci w wędzarni tym większe prawdopodobieństwo ich wystąpienia.
Spróbujcie sami.
Smacznego.
Wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/cCew4yIgIeI
[wp_ad_camp_1]
Leave a Reply