Znakomita kiełbasa na gorąco – z wody i smażona.

Znakomita kiełbasa do podania na gorąco. Może być z wody, smażona czy grillowana. Można ją też w kolejne dni odgrzewać po parzeniu. W każdej z tych wersji jest smakowita. Oprócz soli i pieprzu jest dodatkowo przyprawiana adżiką, gruzińską pastą paprykową, która sama w sobie jest mieszaniną świetnie skomponowanych smaków i aromatów.

Adżika dodana do kiełbasy nadaje jej lekkiej pikantności, oraz wzbogaca o smaki i aromaty czosnku, koperku, pietruszki, orzechów włoskich (w zależności od wersji adżiki). Serwowanie na ciepło podbija te smaki i aromaty, a w wersji smażonej gdy dołączą jeszcze dodatkowe aromaty mięsa, to w mojej skromnej opinii to kiełbasa jest rewelacyjna.

Składniki:

  • 1 kg wołowiny (okrawki z niewielką zawartością tłuszczu)
  • 2,5 kg łopatki wieprzowej
  • 50 g soli zwykłej (około 15 g/kg)
  • 2 czubate łyżeczki pieprzu czarnego mielonego.
  • 2 łyżki adżiki czerwonej – jak zrobić adżikę – https://nomart.pl/wordpress/?p=3257
  • 2 łyżki adżiki zielonej

Wykonanie:

Wołowinę zmielić na najdrobniejszym oczku maszynki – u mnie to 2,7 mm. Łopatkę na oczku nr 8. Wymieszać z solą i pieprzem, podzielić na pół. Do jednej porcji dodać 2 łyżki stołowe adżiki czerwonej, a do drugiej tą samą ilość adżiki zielonej.

Po wymieszaniu można nadziewać jelita wieprzowe lub baranie (jeżeli chcemy mieć cieńsze kiełbaski).

Po osuszeniu czas na wędzenie. Czas 2-3 godziny w temperaturze 60 st. C Kolor nie musi być idealny, ale wyraźny, co zapewni kiełbasie aromat wędzonki. Podwędzoną kiełbasę można od razu poddać dalszej obróbce cieplnej lub kilka dni przetrzymać w lodówce. Można ją też w całości poddać parzeniu w wodzie, a po ostudzeniu przechować w lodówce i podsmażać lub grillować.

Kiełbasa nie należy do kategorii miss kiełbas, ale mimo nienajlepszej estetyki, podana na gorąco jest rewelacyjna w smaku. W wersji smażonej (grillowanej) osiąga szczyty smakowitości.

Spróbujcie sami. Smacznego życzę.

Wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/gUHXuDtvfZM

Jeżeli chcesz subskrybować kanał wystarczy, że klikniesz w ten link

Leave a Reply