Soczysty kurczak z ogniska – pieczenie nad ogniem.

Kurczak z ogniska Młodzieńcze wspomnienie wykonane przy użyciu dziś dostępnych udogodnień. Proste jedzenie, które w razie potrzeby można wykonać niemal w każdych warunkach, jeżeli tylko ma się nóż i da się rozpalić ogień. W zależności od wielkości kuraka zajmie to 2-3 godziny. Można szybciej, ale efekt będzie gorszy. Kurczak powinien powoli dochodzić.

Aromat pieczonego drobiu łączy się z aromatem dymu. W trakcie całego procesu wzmaga się ochota na to by w końcu wbić w zęby w mięso. Taki kurczak jest bardzo aromatyczny, miękki i soczysty. Ognisko dawniej często służyło do sporządzania posiłków, potem trochę zapomniane, dziś ponownie fascynuje. Spróbujcie sami.

Składniki:

  • kurczak 1,5-2,5 kg
  • piwo pszeniczne (można zastąpić innym piwem, cydrem lub wodą z cytryną)
  • sól – około 1 łyżeczki na kg. Nie przesadzać – dosolić można na talerzu.
  • opcjonalnie inne przyprawy.

Wykonanie:

Kurczaka obmyć, oczyścić. Usunąć nadmiar skóry, kuper, szyję i końcówki skrzydeł. Te elementy zwykle się mocno przypalają podczas obróbki. Lepiej z nich zrobić wywar. Korpus kurczaka rozciąć wzdłuż piersi.

Jeżeli jest plan by użyć innych przypraw niż sól to można kurczaka natrzeć nimi 12 godzin wcześniej lub dodawać do pieczonego kurczaka jak już proces będzie się zbliżał do końca. Ja stosowałem samą sól.

Żeby nie sterczeć z kijem przez długi czas przy ogniu trzeba zrobić stelaż na którym będzie kurczak rozpięty. Taki stelaż można wystrugać z kijków Do długiej tyczki można przywiązać 2 poprzeczki o długości i rozstawie dopasowanej do kurczaka. Posłużyłem się wersją stelaża z metalu. Warsztat ślusarski zrobi podstawową wersję w 10 minut.

Skrzydła i nogi kurczaka przywiązać do poziomych poprzeczek. Dla usztywnienia warto też przywiązać korpus do elementu pionowego.

Rozpalić ognisko z drewna liściastego suchego i najlepiej bez kory. Koniec tyczki wbić w ziemię pod kątem tak by kurczak znalazł się w strefie żaru ogniska, ale nie ognia. Co jakiś czas obracać. W miarę postępowania pieczenia obracać trzeba coraz częściej. Świeże polana dokładać zawsze dalej od mięsa, a bliżej przesuwać żar. Jeżeli po pierwszym podpiekaniu pleców korpus kurczaka na piersiach nie rozszerzy się odpowiednio trzeba użyć kawałka drewienka, żeby korpus rozszerzyć. Pozwoli to na lepsze pieczenie.

blank

Jak zaczną się pojawiać pierwsze krople wytapianych z mięsa soków i tłuszczu należy rozpocząć zwilżanie powierzchni kurczaka piwem lub wybranym zamiennikiem. Robić to powinno się prawie przy każdym obróceniu. Pozwoli to na lepsze zachowanie soczystości mięsa oraz pomoże utworzyć chrupiącą skórkę. Ma też wpływ na smak. Ta tym etapie można też oprószyć kurczaka delikatnie solą. Czynić to należy w 2-3 cyklach.

blank
blank
blank
blank
blank

Gdy już kurczak będzie podpieczony i wbijany w mięso szpikulec potwierdzi miękkość to należy kurczaka lekko od żaru odsunąć, żeby powoli się stabilizował. Po około 10 minutach można go dzielić na porcje.

blank

Prawidłowo zrobiony kurczak powinien dać się podzielić dłońmi. Powinien mieć przypieczoną , lekko spękaną skórkę i zachować sporo soczystości.

Zachęcam do samodzielnego wykonania.

Wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/pu9HCFoxIiU

Jeżeli chcesz subskrybować kanał wystarczy, że klikniesz w ten link

[wp_ad_camp_1]

Leave a Reply