Pikantne Kabanosy z 7 kg mięsa. Pyszna przekąska.

Skończyły mi się zapasy suchych mięsnych przegryzek. Postanowiłem je uzupełnić. Wybór padł na pikantne kabanosy. Te kiełbaski szybko znikają więc od razu przygotowuję większą ilość. Kabanosy zajmują sporo miejsca w wędzarni, ale gdy się wysuszą to ich masa bardzo się zmniejsza.

Wersja pikantna, żeby za szybko nie konsumować. Jak trochę w gardło podrapią to wolniej będą zjadane Uzupełnię spiżarnię i będę miał smakowite kąski, które uwielbiam.

Składniki:

  • łopatka wieprzowa – 4,2 kg
  • chudy boczek 2 kg
  • wołowina (okrawki z tłuszczem) 0,8 kg
  • sól zwykła i peklująca (pół na pół) – razem 105 g (15 g/kg)
  • 2 łyżeczki mielonego czosnku
  • 1 łyżeczka mielonego pieprzu czarnego
  • 1 łyżeczka mielonego ziela angielskiego
  • 1 łyżeczka tymianku
  • 2 łyżeczki chili w płatkach
  • 2-3 łyżeczki tłuczonego pieprzu (około 14 g)
  • 1 szklanka przegotowanej i ostudzonej wody

Wykonanie:

Wołowinę i okrawki z łopatki mielę maszynką na najdrobniejszym sitku. Boczek i łopatkę – na sitku 8 mm

Dodaję przyprawy i mieszam. W trakcie mieszania dodaję szklankę wody, żeby masa mięsna była rzadsza, bardziej i plastyczna. Łatwiej będzie się nadziewało jelita baranie. Jeżeli w składnikach mięsnych było niewiele tłuszczu to może się okazać, że będzie potrzebna kolejna szklanka wody, by uplastycznić mięso. Ilością wody nie ma się co przejmować. Kabanosy się suszy i woda wyparuje, a wypełniać osłonki będzie łatwiej.

blank

Można użyć jelit baranich 18-20 mm, 20-22 mm lub największych 22-24 mm – na najłatwiej się napełnia. Trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo jelita barnie są delikatne i łatwo pękają. Trzeba przygotować miejsce na stole, bo 7 kg kabanosów to zacna ilość.

blank

Kabanosy surowe należy dobrze wysuszyć przed wędzeniem. Można to zrobić w chłodnym pomieszczeniu i zajmie to wiele godzin, lub 2-3 godziny w temperaturze pokojowej, albo połowę tego czasu gdy suszenie przeprowadzimy w wędzarni w podwyższonej temperaturze.

blank

Gdy będą perfekcyjnie suche można rozpocząć wędzenie. W temperaturze 60 st. C powinno trwać około 2 godziny. Jak zostaną ładnie dymem pomalowane to teraz czas na finalną obróbkę termiczną.

Można ją wykonać w wędzarni – podpiekając kiełbaski w temperaturze 85-90 st. C przez około godzinę. Można mierzyć temperaturę w kabanosach – powinna wynosić 68 st. C, ale to cienka kiełbaska i trudno o poprawny pomiar wiec lepiej trochę przeholować. Warunek wewnętrznej temperatury obowiązuje także dla pozostałych metod.

Inna ewentualność to parzenie w wodzie o temperaturze 80-85 st. C Przez 20 minut. Potrzebny do tego jest szeroki lub wyskoki garnek lub warnik.

Jeszcze inna ewentualność jest rzadko dostępna, bo niewiele wędzarń dostępnych na rynku ma funkcję pary i po zakończeniu wędzenia, bez wyjmowania wędliny można zmienić medium z dymu na parę i dalej w takiej wędzarni prowadzić obróbkę termiczną.

blank

Po zakończeniu obróbki termicznej – obojętnie jaką metodą jest wykonania – kabanosy należy umieścić w przewiewnym miejscu o temperaturze pokojowej i intensywnie podsuszać przez 2-7 dni. Po pierwszych dniach można znieść je do chłodniejszego pomieszczenia, jeżeli takie mamy. Jak wyschną i dosłownie zaczną ociekać wyciskanych podczas schnięcia własnym tłuszczem – są gotowe. Zapakowane próżniowo wytrwają w chłodzie długie tygodnie.

blank

blank

blank

Spróbujcie sami, bo warto. Taka przekąska jest lepsza niż chipsy. Po zjedzeniu, zwiększa swoją objętość w żołądku i daje poczucie sytości na długo.

Smacznego życzę.

Wersja filmowa przepisy jest na YT – https://youtu.be/0D1pOE1IumQ

Subskrybuj kanał

[wp_ad_camp_1]

  1. blank
    • Wojtek, 16 marca, 2023, 4:32 pm

    Odpowiedz

    Czy łyżeczki przypraw to są płaskie czy z górką ?

    1. blank
      • Artur, 17 marca, 2023, 3:31 pm
      • Autor

      Odpowiedz

      Ja daję pełne łyżeczki. Jeżeli jest inaczej – to podaję taka informację.

Leave a Reply