Boczek + Boczek – smakowita wędlina domowa. Szynkowar.

Badany jest nieraz procent cukru w cukrze, ale ja dziś zwiększam zawartość boczku w boczku. Jeden z topowych smaków (w mojej opinii) czyli smażone boczkowe skwarki, wprowadziłem do wnętrza mielonki z boczku wykonanej. Efekt smakowy bardzo dobry, a wędlina znikła w przerażająco szybkim tempie. Kroi sie co chwilę następny plasterek i wiąż ma sie ochotę na więcej.

Przyprawy dałem podstawowe, bo dominujący jest to smak mocno podsmażonych kawałeczków boczku. Wędlina, którą na pewno będę wielokrotnie powtarzał. Jest jeszcze produkt odpadowy – trochę pysznego smalcu.

Składniki (na szynkowar 1,5 kg)

  • chudy boczek 1,3-1,4 kg
  • sól 22-24 g pół na pół zwykła i peklująca.
  • 1 łyżeczka ostrej papryki (4g)
  • 1 łyżeczka mielonego pieprzu (3,5 g)
  • 50 ml wody

Wykonanie:

Na początku odcinam około 1/3 boczku, kroję go paski i następnie w słupki oraz podsmażam do uzyskania smakowitych przypieczonych skwarek. Pod koniec solę je lekko solą zwykłą. Gdy są gotowe odstawiam je do ostygnięcia, a następnie wysypuję na sito celem ocieknięcia tłuszczu. Powstaje produkt uboczny – smalczyk.

Pozostałą część boczku mielę maszynką używając sitka 8 mm, a następnie dodaję przyprawy oraz wodę i mieszam od czasu uzyskania spójnej masy.

Kolejny krok to na cieniej folii spożywczej lub metalowej rozkładam płac mielonego mięsa o szerokości pasującej do wysokości szynkowara. Na to mięso układam smażone boczkowe skwarki, a następnie na wierzch ponownie układam cienką warstwę mielonego mięsa. Otrzymuję w ten sposób taką specyficzną kanapkę, którą roluję i wkładam do szynkowara. Celem takiego działania jest utrzymanie wszystkich skwarek wykonanych z boczku wewnątrz walca wędliny, co poprawi estetykę i spójność wędliny.

Następnie mięso w szynkowarze ubijam, zamyka i wędlina jest przygotowana od obróbki cieplnej, której parametry to: temperatura wody otaczającej szynkowar 75-85 st. C, a docelowa temperatura mięsa w szynkowarze to 70 st. C. Czas obróbki termicznej powinien się zawierać w przedziale 90-120 minut w zależności od temperatury początkowej mięsa.

blank

Po parzeniu należy szynkowar ostudzić w zimniej wodzi i co najmniej 8 godzin w lodówce. Po tym czasie można cię cieszyć smakiem pysznej wędliny domowej, w której dominującym akcentem smakowym jest rewelacyjny smaczek smażony z boczku skwarek. Pyszność. Spróbujcie sami.

blank

Wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/8fXa_qH2vdQ

Subskrybuj kanał

Leave a Reply