Kiełbasa drobiowa. Wykonana z ud i piersi indyka. Bez soli peklującej. Wędzona bukowym dymem i parzona. Jest dwubarwna i pomimo braku różowego koloru (bo brak azotynów) wygląda atrakcyjnie. Kompozycja przypraw z przewagą czosnku niedźwiedziego nadaje tej kiełbasie świetny smak i aromat.
To chuda kiełbasa z niewielkim udziałem tłuszczu, którego praktycznie w niej nie widać. Strukturę ma mało soczystą, ale dzięki temu wspaniale się ją suszy, a po wysuszeniu i próżniowym zapakowaniu przetrwa długie tygodnie, a nawet miesiące. Lżejsza dla żołądka i zdrowsza bo pozbawiona dodatku nitrytu. Zachęcam do samodzielnego wykonania.
Składniki: Skład mięsa nie musi mieć dokładnie takich samych proporcji.
- Uda indyka z kością i skórą – 2,5 kg (po wycięciu kości zostanie około 2 kg)
- Filet z piersi indyka – 2 kg
- Sól zwykła 17 g/ kg – około 70 g na całość.
- 2 łyżeczki pieprzu mielonego
- 1 łyżeczka angielskiego ziela
- 1 łyżeczka kolendry
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
- 1 łyżeczka tymianku
- 3 pełne, kopiaste łyżeczki czosnku niedźwiedziego
- 1 ząbek czosnku zwykłego.
Wykonanie:
Z ud indyka wyciąłem kości, zdjąłem skórę i odkroiłem niewielkie ilości tłuszczu. Zmieliłem to na najdrobniejszych oczkach. Pozostałe części ud indyka zmieliłem na sitku 8mm. Filety z piersi pokroiłem nożem w kostkę 3-5 mm. Z kości wytrybowanych z indyczego udźca zrobiłem wywar. Przyda się następnego dnia.
Przyprawiłem i porządnie wymieszałem. Schowałem do lodówki do następnego dnia i po kilkunastu godzinach dodałem szklankę wywaru z kości i porządnie wyrobiłem, do uzyskania spójnej kleistej masy.
Za pomocą nadziewarki napełniłem osłonki białkowe 65 mm. Następnie nakłułem je w miejscach gromadzenia się powietrza i powiesiłem do osadzania i suszenia.
Suszenie można przeprowadzić w chłodnej spiżarni i wtedy trwa dłużej 6-8 godzin. W temperaturze pokojowej 2-3 godziny. Można ten czas skrócić i suszyć w wędzarni, jeżeli oferuje taką możliwość.
Wędzenie – 55 stopni 3-4 godziny – w zależności od gęstości dymu
Parzenie – woda o temperaturze 80 st. C czas – do 60 minut. Można mierzyć temperaturę wewnętrzną kiełbasy. Powinna osiągnąć 72 st. C.
Po parzeniu odwiesić na 1 dzień w temperaturze pokojowej i można spożywać. Dalej przechowywać w chłodnej spiżarni, a maksymalnie po tygodniu zapakować próżniowo.
Dość chuda drobiowa kiełbasa. Szara bo wykonana bez soli peklującej, ale dzięki użycia mięsa z piersi i ud – dwukolorowa i wygląda atrakcyjnie i apetycznie. Najlepsza podsuszona, ale to moja opinia – zwolennika suchych wędlin.
Spróbujcie sami. Smacznego.
Wersja filmowa przepisu jest na YT https://youtu.be/8Nu-ut3kmQ0
[wp_ad_camp_1]
Leave a Reply