Wędzone czereśnią piersi z kruczka nabierają pięknego koloru, świetnego aromatu i są pyszne. To chude drobiowe mięso uwielbiam na gorąco, prosto wyjęte z wędzarni, kiedy to zachowuje jeszcze sporo soczystości. Jak wystygnie to staje się pyszną przekąską. Lekko podsuszone i pokrojone w plasterki lub rwane na strzępki są pyszne. Ciężko więc się od takiego smakołyku oderwać.
Wykonanie jest dość proste i szybkie ponieważ są to małe kawałki mięsa i szybko można je przyprawić, krótko się wędzi i łatwo w wędzarni podpieka. Parzenie jest nie potrzebne, a nawet pogorszyło by efekt końcowy.
Składniki:
- Piersi z kurczaka 3 kg
- sól zwykła 3+1 łyżeczka
- papryk słodka 2 łyżeczki
- papryka ostra 2 łyżeczki
- Pieprz mielony 1 łyżeczka
- tymianek 1 łyżeczka
- mielone angielskie ziele 1/2 łyżeczki
- mielona kolendra 1/2 łyżeczki
- mielony kumin 1/2 łyżeczki
Składniki: na 1 kg:
- Piersi z kurczaka 1 kg
- sól zwykła 10+3 gramy
- papryk słodka 2,3 grama
- papryka ostra 2,3 grama
- Pieprz mielony 1,3 grama
- tymianek 0,3 grama
- mielone angielskie ziele 0,6 grama
- mielona kolendra 0,4 grama
- mielony kumin 0,3 grama.
Wykonanie:
Piersi kurczaka oczyszczone i opłukane odsączyłem z wody. Zmieszałem przyprawy i tą mieszaniną przyprawiłem mięso drobiowe. W mieszaninie przypraw użyłem 3 łyżeczek soli, a na wierzch wysyłałem jeszcze czwartą. Dlatego tak, że sól wyciągnie nieco wody z mięsa, która spłynie (wraz z częścią soli) na dno pojemnika. Dodatkowa sól na powierzchni poprawi bezpieczeństwo piersi kurczaka.
Pojemnik z mięsem wstawiam do lodówki na 2 doby ponieważ mięso musi się na sucho zapeklować. Po jednym dniu należy zawartość pojemnika wymieszać.
Po dwóch dobach czas na dalsze działanie.
- Pierwszy krok to nabicie piersi na haki
- Drugi krok to osuszenie. Ja powiesiłem w wędzarni i suszyłem w 50 st. C z użyciem wentylatora, ale każdy inny sposób może być wykorzystany. Ważne by piersi wysuszyć.
- Trzeci krok – wędzenie. Gdy już mięso drobiowe będzie dobrze wysuszone to podnoszę temperaturę w wędzarni na 70 st. C i zaczynam wędzenie drewnem czereśniowym. Czas wędzenia powinien wynieść około 2 godziny, ale to proces dynamiczny i trzeba obserwować.
- Czwarty krok – podpiekanie. Gdy kawałki kurczaka osiągną pożądany kolor to trzeba zatrzymać generator dymu i rozpocząć podpiekanie – ja ustawiłem temperaturę wędzarni na 90 st. C i utrzymywałem tak do osiągnięcia wewnętrznej temperatury w miesi 75 st. C. W wędzarni klasycznej (ogniowej) podnieść temperaturę i mocno rozrzedzić dym lub podpiekanie rozpocząć wcześniej, kiedy to jeszcze troszeczkę kolorowi brakuje.
Na koniec można się cieszyć bardzo aromatycznym mięsiwem i dopóki jest gorące to zachowuje trochę soczystości. Ostudzone i podsuszone kawałki piersi stanowią świetną, suchą przekąskę.
Zachęcam od samodzielnego wykonania i poczęstowania domowników i przyjaciół domu. Taka ekstra przekąska zwykle bardzo szybko znika z biesiadnego stołu ponieważ przyciąga wzrok i kusi aromatem..
Smacznego życzę.
Wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/_1TNQqLXlxU
Dzień dobry, w filmie na Youtube mówi pan żeby wędzić w temeraturze 70 stopni, natomiast w przepisie na stronie w 60 stopniach. Lepiej sugerować się stroną czy filmem?
Na stronie jest literówka ustawiłem 70. Dziękuję za zwrócenie uwagi zaraz poprawię.