Szynkowar, Wędlina Domowa, Szynka, Boczek i ser Feta.

Co wspólnego mają szynkowar i wędlina domowa? Bardzo wiele. Szynkowar pozwoli na wykonanie mnóstwa różnych wędlin domowych. Składnikami pysznej wędliny dziś są szynka, boczek i ser feta. Szynkowar jako kuchenne narzędzie sprawdza sie znakomicie. Można robić wędliny z całych kawałków mięsa, mielonki i wyroby faszerowane. Tylko wyobraźnia nas ogranicza. Praktyka u praktyka. Robię wyroby domowe z szynkowara. Rób je razem ze mną.

Składniki:

składniki są na 2 szynkowary o pojemności 1,5 kg, ale tylko jeden z nich jest z serem feta. Poniżej wyjaśniam.

  • szynka wieprzowa – 1,5 kg
  • boczek wieprzowy – 0,8 kg
  • ser feta 150 g
  • sól zwykła i peklująca – pół/pół 30 g
  • 2 łyżeczki pieprzu mielonego
  • 3 ząbki czosnku

Składniki na 1 szynkowar (mielonka z fetą)

  • szynka wieprzowa – 0,75 kg
  • boczek wieprzowy – 0,25 kg
  • ser feta 150 g
  • sól zwykła i peklująca – pół/pół 15 g
  • 4 g pieprzu mielonego
  • 1-2 ząbki czosnku

Wykonanie.

Najpierw małe wyśnienie. W pierwszej części zestawienia składników wskazałem, że to na 2 szynkowary i były to 2 przepisy. Tu szeroko opisuję jeden. Drugi był smakowity, ale nie osiągnąłem zamierzonego efektu wizualnego. Przepis wymaga więc dopracowania, ale wspominam o nim jasności i spójności. Technologia przygotowania i wykonania jest taka sama, a elementem nadającym smak i estetykę miały być płaty boczku pieczonego. Okazały się za cienkie i w przekroju mało widoczne. Następnym razem będą to raczej pręty niż paski boczku. Do smaku zastrzeżeń nie miałem. Poniżej kilka zdjęć obrazujący.

Czas wrócić do przepisu podstawowego. Szynka i boczek powinny być oczyszczone ze zbędnych błon i pokrojone na kilkucentymetrowe kawałki, bo powinny się mieścić w gardzieli maszynki do mielenia. Całość mielę używając sitka 8 mm. Dodaję przyprawy i mieszam. Można zostawić do następnego dnia w lodówce.

blank

Z masy mięsnej formuję płat o szerokości szynkowar. Robę to na pasku foli spożywczej, gdyż łatwiej dzięki temu będzie zwijać mięso w walec. Puki co na uformowanym płacie robię wgłębienia. Minimum w 4 miejscach a max w 6. Kostkę sera feta o masie około 150 g dzielę na tyle części, ile przygotowanych jest wgłębień, bo w tych wgłębieniach będę je delikatnie osadzał – tak by nie popękały zbytnio.

blank

Teraz czas zrolować płat mięsa, a następnie umieścić go w szynkowarze i ubić. Tak przygotowany szynkowar można odstawić na bok w temperaturze pokojowej i rozpocząć przygotowanie naczynia i wody do obróbki termicznej. Czas jej trwania dal szynkowaru o temperaturze pokojowej to 2 godziny lub do osiągnięcia w środku mięsa temperatury 70 st. C. Woda, w której przebywa szynkowar powinna mieć temperaturę 80-85 st. C, a jej poziom powinien być taki, jak poziom mięsa w szynkowarze, ponieważ to zapewni właściwe warunki obróbki cieplnej.

blank

Obróbka termiczna.

Po zakończeniu parzenia szynkowar wyciągam z wody, otwieram i wyjmuję sprężynę dociskową. Dzięki temu mięso pozbawione presji trochę odpracuje i wchłonie nieco otaczającej je wilgoci. Zakładam pokrywki, studzę w powietrzu przez 20 30 minut, potem tyle samo zimnej wodzie i na koniec 8 godzin w lodówce. Następnego dnia wędlin jest gotowa do jedzenia. W mojej skromnej opinii jest to bardzo ciekawe i smaczne połącznie. Zaskakuje też wyglądem. Można jeszcze eksperymentować z rozłożeniem sera w mięsnej masie jak ktoś chce się wznieść na wyżyny estetyki i wzbudzać większy zachwyt w oczach biesiadników. Spróbujcie sami. Życzę smacznego.

blank

blank

Wersja filmowa przepisu jest na YT – https://youtu.be/W9fXZKkHxFU

Leave a Reply