Słonina dojrzewająca, paprykowa i jeszcze podwędzana – rozpływa się w ustach. Nie sposób sobie wyobrazić tego smaku – to trzeba spróbować. Dziesiątki razy widziałem degustujących, którzy z dużą rezerwą wkładali próbkę do ust , a następnie na twarzach pojawiał się wyraz pozytywnego zaskoczenia.
Składniki: Słonina gruba ze skórą 1,5 kg, sól kamienna 100g na każdy kg słoniny
Wykonanie:
Kroimy słoninę w paski o grubości około 5 cm. Obtaczamy uzyskane kawałki w prażonej soli. Układamy w pojemniku – pierwsza warstwa skórą do dołu, a następne warstwy zgodnie z zasadą skóra do skóry. Pozostałą sól zabezpieczamy w pojemniku. Będzie jeszcze potrzebna.
Po trzech dobach z reszty soli wykonujemy solankę w litrze przegotowanej wody i zalewamy nią słoninę. Odstawiamy na 2 -3 tygodnie.
Obsuszamy i nacieramy mieszaniną przypraw – po 1 łyżce stołowej soli kamiennej, słodkiej i ostrej papryki.
Wędzimy zimnym dymem przez okres około 10-12 godzin.
Po kilku dniach można degustować. Tak wykonana słonina jest produktem trwałym.
Wiking ? a co to? – pytałem o firmę, bo Browin, ma takie właśnie ograniczenie na sterownikach, ale można osiągnąć niższe temperatury, gdy uruchomimy tylko sam generator dymu. Generator ma osobne zasilanie i nie wymaga uruchamiania wędzarni.
Elektryczna Wiking od Browin
Dzień dobry,
Panie Arturze, posiadam wedzarnie elektryczną i najniższą temperaturę mogę ustawić na 38 stopni. Czy nie będzie ona za wysoka dla słoniny?
Pozdrawiam Adam
38 st. C ?? Jaka to wędzarnia – Browin ??