Przykład prostej wędliny domowej. Klasyczna mielonka z pieprzem i solą. Żadnych więcej przypraw. Szynkowar posłużył mi do jej wykonania. Mielonka to znakomita wędlina na kanapki, lub do przygotowania pożywnego śniadania. Wyrób domowy, więc bez zbędnych dodatków.
Szynkowar ciągle mnie zaskakuje. Praktyka w jego używaniu jest duża. Napisałem nawet książkę na ten temat ze sporą ilością przepisów, ale wciąż przychodzą mi do głowy nowe pomysły. Jeżeli chodzi o szynkowar i możliwości jego wykorzystania, to tylko wyobraźnia nas ogranicza. Praktyka u Praktyka – robię wyroby domowe. Rób je razem ze mną.
Składniki: Mielonka z pieprzem – na szynkowar o pojemności 1,5 kg.
- 1,2 kg łopatki wieprzowej
- 16-18 g mieszaniny soli zwykłej i peklującej (pół na pół)
- 15 g kolorowego pieprzy w ziarnach.
Wykonanie:
Ta klasyczna mielonka jest bardzo prosta w wykonaniu. Planuję wykonać ją w szynkowarze, a użyty przeze mnie szynkowar ma pojemność (fabryczną) 1,5 kg. Przepis z łatwością można zapamiętać. Na początku mielonkę dzielę na tłustsze okrawki oraz na chude mięso – tak mniej więcej pół na pół. Tłustsze okrawki mielę drobno, a grubsze na sitku 8 mm. Dodaję przyprawy (pieprz w całości). Ilość pieprzu jest spora, ale to kolorowy pieprz (choć kolorów w tym przypadku mało), a tylko czarny jest mocno intensywny. Reszta jest trochę łagodniejsza więc całość nie będzie zbyt pikantna. Trzeba jednak zaznaczyć, że pazur będzie – zwłaszcza jak się ziarenko rozgryzie.
Po wymieszaniu mięsa i przypraw czas napełnić szynkowar. Mięso ubijam warstwami, żeby zagęścić jego strukturę. Zakładam sprężynę dociskową i pokrywę i dobrze jest szynkowar wstawić na kilka godzin do lodówki. Najlepiej do następnego dnia.
Obróbka termiczna:
To wędlina parzona więc obórkę termiczną należy wykonać w gorącej wodzie o temperaturze 80-85 st. C. Poziom wody winien być co najmniej taki sam jak poziom mięsa w szynkowarze. Czas obroki to”
- 2 godziny dla szynkowara który nabrał temperatury pokojowej
- 2 godz. 20 min. dla szynkowara wyjętego prosto z lodówki
- Można też mierzyć temperaturę wewnątrz szynkowara i wtedy czas jest wynikowy, a temperatura docelowa w mięsie to 70 st. C.
Po zakończeniu obróbki termicznej należy szynkowar z mielonką otworzyć, wyjąć sprężynę i studzić w powietrzu przez 20-30 minut, dlatego że pozbawione nacisku sprężyny mięso trochę odpracuje i wchłonie nieco otaczającej je wilgoci. Wędlina zachowa więcej soczystości. Po tym czasie dalsze chłodzenie to 30 minut w zimnej wodzie oraz 8 godzin w lodówce.
Wędlina jest gotowa następnego dnia. Jak nie ma potrzeby, by wędlinę tak szybko otwierać, a została wykonana z użyciem woreczka separacyjnego to może tak stać w lodówce do dwóch tygodni i zachowa wszystkie cechy świeżej wędliny.
Zachęcam do wykonania. Szynkowar to prosty sposób na pyszne domowe wędliny.
Wersja filmowa przepisu jest na YT https://youtu.be/AjMwcq7Vw0Q
Leave a Reply