Kiełbasa Grillowa, Kiełbasa z Piekarnika i wędzona.

Uniwersalna kiełbasa na gorąco. Może być użyta jako kiełbasa grillowa i może być wykonana jako kiełbasa z piekarnika. Może być też pieczona w wędzarni. Oprócz tego można ja smażyć lub parzyć. Jej walory smakowe uwydatniają sie szczególnie gdy jest podana na gorąco, ale jeżeli pozostanie po biesiadzie i ostygnie, to na zimno też jest smakowita. Zachęcam do wypróbowania przepisu. Praktyka u Praktyka. Robię kiełbasy domowe. Rób je razem ze mną.

Składniki:

  • szynka wieprzowa 3,8 kg
  • boczek 2 kg
  • 90 g soli zwykłej
  • 2 łyżeczki białego pieprzu
  • 2 łyżeczki prażonej cebuli
  • 1 łyżeczka papryki ostrej
  • 1 łyżeczka papryki słodkiej
  • 2 łyżeczki suszonego pora(można zastosować świeżego zmielonego pora w ilości 30-50 g/kg mięsa)

Składniki na 1 kg:

  • szynka wieprzowa 0,65 kg
  • boczek 0,35 kg
  • 15-16g soli zwykłej
  • 1,4gi białego pieprzu
  • 1,4g prażonej cebuli
  • 1,2g papryki ostrej
  • 1,2g papryki słodkiej
  • 0,6g suszonego pora (można zastosować świeżego zmielonego pora w ilości 30-50 g/kg mięsa)

Wykonanie.

Całość mięsa mielę na sitku 8 mm. Dodaję przyprawy i po wymieszaniu chowam do lodówki.

blank

W zależności od tego gdzie kiełbasy będą wykonywał można wprowadzić pewne modyfikacje w przyprawach. Na przykład: gdy kiełbasa miałaby być wykonana w piekarniku to paprykę ostrą i słodką można zamienić na wersję wędzoną o tej papryki.

Suszony por nie jest powszechnie dostępny i mogą być trudności z jego zdobyciem, dlatego można użyć także pora naturalnego i zmielonego w maszynce. Suszony daje zdecydowanie więcej aromatu, a używając pora świeżego bardziej będziemy odczuwali smak. Oczywiście pora świeżego trzeba użyć zdecydowanie więcej tak około 30-50 g/kg.

Następnego dnia przed nadziewaniem jelit wieprzowych, a wybrałem sobie jelita o kalibrze 28-30mm – wyrabiam porządnie mięso z dodatkiem jednej szklanki lodowatej wody. Gdy mięso będzie stanowiło spójną masę przekładam jedno nadziewarki i wypełniam jelita.

blank

W zależności od potrzeb i upodobań uzyskane kiełbasy można pozostawić jako jednolite pętka, bądź skręcać je w krótsze odcinki. Moim wyborem było skręcanie, ale w naprawdę zacnej długości odcinki.  Na koniec po utworzeniu pętek nakłuwam każdą kiełbaskę w kilku miejscach, żeby łatwiej się osadzała i resztki powietrza miały którędy się wydostać.


Obróbka termiczna.

Po napełnieniu czas na osuszenie kiełbasy. Najpierw robię to w temperaturze pokojowej, a kiedy kiełbasa na tyle podeschnie że nie będzie z niej cieknąć, to przyniosę ją do wędzarni i tam rozwieszę. Ustawiam 45 st. C i rozpoczynam dosuszanie oraz rozgrzewanie kiełbasy przed wędzeniem.

blank

Po 30 minutach można sprawdzić czy kiełbasa jest już wystarczająco sucha i jeżeli zaistnieje taka potrzeba można ten czas wydłużyć. U mnie po tym czasie była już zupełnie sucha więc w jedną z kiełbasek wbiłem sondę termometru, podniosłem temperaturę na 120 stopni i uruchomiłem generator dymu. W momencie uruchomienia procesów kiełbasie było 23° C.

Dla jasności. Moim celem jest kiełbasa aromatyzowana dymem, a nie w dosłownym znaczeniu kiełbasa wędzona. To raczej kiełbasa grillowa podawana na gorąco tylko że wykonywana w wędzarni.  Jak wspomniałem wcześniej można ją także wykonać w piekarniku, a aromat dymu uzyskać poprzez zastosowanie wędzonej papryki.

Podawanie dymu w wysokich temperaturach nie jest zbyt korzystne dlatego ja będę utrzymywał pracę generatora dymu do czasu aż kiełbaska osiągnie 45 stopni Celsjusza i od tego momentu będę już tylko podpiekał. W momencie zakończenia pracy generatora dymu kiełbaska powinna mieć już wyraźny ale lekki kolorek. Oczywiście o ile była dobrze wysuszona.

blank

Docelowo chcę osiągnąć kiełbasie temperaturę na poziomie 68-70 st. C i w tym momencie kiełbasa jest gotowa do wyjęcia z wędzarni i podania od razu na biesiadny stół.

blank

Wyrób gotowy.

Taki sposób wykonania znakomicie się sprawdza kiedy macie sporo gości i potrzebujecie większą ilość kiełbasy grillowej na raz. Na grillu by to było bardzo rozciągnięte w czasie – chyba że grill byłby naprawdę solidnych rozmiarów. Ja wykonuję to wędzarni Borniak i dzięki temu w jednym momencie wyciągam kilka kilogramów gorącej kiełbasy aromatyzowanej dymem. Wykonanie jej w wędzarni czy w piekarniku, a nie na grillu – daje jeszcze szansę na przeciągnięcie procesu. Wystarczy lekko obniżyć temperaturę gdyby goście się spóźniali. Na grillu jest to trudne. Nawet odkładając na specjalne półeczki do tego celu służące to kiełbaska będzie nam szybciej wysychała niż wykonana tak, jak ja to zrobiłem.

blank

Wykonując kiełbasę Tak jak to opisałem można się nie martwić tym, że coś po biesiadzie zostanie. Ta kiełbasa znakomicie nadaje się do konsumpcji na zimno.

blank

Bardzo wyrazista, bardzo smakowita i aromatyczna kiełbasa. Podanie jej na ciepło jeszcze wzmaga te atuty. Goście się potem dziwią i pytają – jakim cudem zdołali zjeść jej aż tak dużą ilość?

Zachęcam do wykonywania własnych wyrobów domowych bo tylko wtedy macie całkowitą pewność, co się w środku tej kiełbasy (czy innego wyrobu) znajduje. Domowe było jest i będzie lepsze.

Wersja firmowa przepisu jest na YouTube.

Leave a Reply