Na białą kiełbasę znaleźć można dziesiątki przepisów. Ja też mam własną wersję tej kiełbasy, chociaż nie przywiązuję wagi do aptecznej zgodności każdej wykonywanej wersji z poprzednią. Raczej trzymam się stylu i stawiam na prostotę.
Składniki:
Mięso wieprzowe (szynka schab, karkówka, łopatka) 3 kg (w składzie powinno być także mięso wołowe, ale i bez niego się można obejść)
Chudy boczek 2 kg
Pachwina lub podgardle 0,5 kg
Przyprawy:
Sól 4 łyżki (około 120 g) kiełbasa parzona trochę soli odda wodzie.
Przyprawa gotowa do białej kiełbasy Sekret Babci Emilii (porcja na 5 kg)
8-10 ząbków czosnku
2 łyżeczki białego pieprzu.
Wykonanie:
Tłustsze fragmenty mięsa, boczek i pachwinę (podgardle) oraz czosnek mielimy na oczkach 4-5 mm. Całą resztę kroimy nożem na kostkę 1-2 cm.
Wymieszamy z przyprawami i wyrabiamy. W trakcie wyrabiania dodajemy powoli około 0,5 l wody. Czas wyrabiania – około 30 minut.
Nadziewamy jelita wieprzowe. Parzymy w temperaturze 75-80 st. C przez okres 30-40 minut. Po parzeniu można przepłukać zimną wodą.
Smacznego
Przeskocz do formularza komentarzy
Witam ja mam pytanie czy po zrobieniu kiełbasy i przed parzeniem np. mogę ją spakować w hermetyczne worki i do zamrażalnika i np. za 10 dni później je dopiero parzyć ?
Tak – warunek jeden – musi być wykonana ze świeżego (a nie rozmrażanego) mięsa.
Czyli takie mięso zakupione bezpośrednio ze sklepu pakowane próżniowo da radę
A jeszcze taka jedna myśl czy również to wchodzi w grę np. całość kiełbasy białej parzymy dajemy jej ostygnąć wsadzamy do lodówki to w jakim czasie należy ją zjeść i 2 pytanko czy ostygniętą (zimną) białą kiełbasę można spakować w woreczki hermetyczne i do lodówki ?
Można chłodzić po parzeniu na 2-3 dni, można mrozić po parzeniu. Można też po parzeniu i schłodzeniu smażyć lub grillować.
Dziękuje za pomoc i pozdrawiam biorę się za kiełbase
Genialna! Właśnie skończyłam wytwarzanie. Tylko ta zabawa z jelitami ….. Pozdrawiam serdecznie
Smacznego życzę 🙂
Panie Arturze, a czy może Pan podać przyprawy jakich można użyć i w jakich proporcjach? W sensie nie gotową mieszankę tylko po prostu bazowe np. majeranek, pieprz itp.
Kiełbasa pycha, prosiłbym jednak o podanie jak z wołowiną ile jej i czego odjąć bo nie ukrywam że mam w zamrażarce jej deczko.
Dobra wołowina, zrazowa lub elementy udźca.
W mojej rodzimej kuchni wielkopolskiej kiełbasę białą parzoną robimy z łopatki (80% farszu), boczku lub słoniny (20% farszu), woda (200ml/kg farszu), sól niejodowana (2-3 łyżeczki /kg farszu), czosnek (2 ząbki/kg farszu), pieprz czarny (2 łyżeczki/kg farszu), majeranek (2-3 garście/kg farszu). Ten przepis dostałam od kolegi technologa mięsa i rodowitego poznaniaka.
a zamiast gotowej przyprawy, co moglibyśmy dodać?
Sól, pieprz czarny (biały), majeranek, gałka muszkatołowa i czosnek 🙂