W Bułgarii wszystko co jest zrobione po szopsku znaczy że jest na ostro. Szopi to jest plemię Trackie, które mieszka w górach na zachód od Sofii. Oni zwykle przygotowują wszystkie potrawy na ostro.
Ciekawie w tej kiełbasie jest to, ze można ją parzyć, smażyć, grillować, suszyć, wędzić.
Składniki:
1. -1 kg boczek
2. -2 kg raczej chuda wołowina
3. -2 kg łopatki wieprzowej
4. – 250 g drobniutko pokrojony lub zmielony por. Może też być por suszony.
5. – 90 g soli (morska, peklowa lub pół na pół)
6. – 30 g cukru
7. – 15 g Pieprzu grubo mielonego
8. – 30 g Kminku rzymskiego grubo mielonego
9. – 30 g Mielona papryka ostra (chilli)
10. – 20 g Grubo zmielone nasiona kopru
11. – 5 ząbków czosnku
12. – 200 ml. białego wytrawnego wina
Przygotowanie:
Oddzielić z łopatki tłuste elementy i zmielić na oczkach 6 mm. Tak samo mielimy boczek i wołowinę.
Resztę łopatki trzeba pokroić w długie paski o boku 1-2 cm w poprzek włókien. Długość dowolna. Mięso w paskach zbić tłuczkiem. Wszystkie mięsa zamieszać i dodać sól. Potem wyłożyć na desce do krojenia w pryzmę przypominającą chleb. Deskę ustawić z pochyleniem, żeby wydostające się płyny mogły ściekać. Odstawić w chłodne miejsce na około 5 godzin. Następnie dodać przyprawy i wino i porządnie wyrobić i ponownie odstawić na 4 godziny do chłodnego. Po tym czasie jeszcze raz wyrobić i nadziewać jelita wieprzowe 38-30 mm lub wiankowe 43-46mm
Wersja 1 – smażyć, grillować piec lub parzyć w ciągu najbliższych 2-3 dni.
Wersja 2 – powiesić na 2 doby w temperaturze pokojowej, a następnie przenieść do chłodnej przewiewnej spiżarni najlepiej 4-10 st C na okres 3-4 tygodnie.
Wersja 3 – 1 doba w temperaturze pokojowej, następnie wędzenie zimne (około 12 godzin) i do końca drugiej doby pozostają w temperaturze około 18-20 st., a następnie przenieść do chłodnej przewiewnej spiżarni najlepiej 4-10 st C na okres 3-4 tygodnie.
Wersję 2 i 3 w pierwszej połowie czasu zaleca się wałkować w celu uzyskanie estetycznego kształtu oraz równomiernego dojrzewania.
Smacznego!
Leave a Reply