Boczek w ziołach z papryką i miodem , grillowany.

Boczek z grilla chyba nigdy mi się nie znudzi, zwłaszcza, że można go przyrządzić na wiele różnych sposobów i nadać mnóstwo odmiennych smaków. W tej wersji klasyczną pieprzno ziołową wersję wzbogacam miodem i ostrą papryką. Efekt końcowy bardzo mi odpowiadał.

Przygotowanie dobrze jest rozpocząć kilka dni wcześniej by boczek miał czas na „kąpiel” w przyprawach. Zastosowaną mieszankę można wzbogacać lub modyfikować w oparci o własne preferencje.

Sezon grillowy jeszcze trochę potrwa więc zachęcam do własnych wariacji na temat 🙂 by w Waszych domach też lekko dymił grill, pachniał boczek i otaczające go zioła.

Składniki:

 • 2 kg cienkiego chudego boczku
 • sól kamienna 40 g
 • pieprz czarny mielony 1 łyżeczka
 • tymianek 1 łyżeczka
 • cząber 1 łyżeczka
 • rozmaryn 1/2 łyżeczki
 • czosnek mielony 1/2 łyżeczki

Składniki dodatkowe:

 • papryka ostra 1 łyżeczka
 • miód pszczeli 2-4 łyżki stołowe

Wykonanie :

Przygotowania najlepiej rozpocząć 3-5 dni wcześniej. Potrzebny będzie płat boczku cienkiego i chudego. Takiego, który da się łatwo zrolować. To czy boczku użyjemy w jednym płacie czy w kliku to jest kwestia wyboru wykonawcy. Ja sugeruję by były to płaty o masie zbliżonej do 1 kg.

Płaty boczku powinny być bez skóry. Po opłukaniu i osuszeniu należy je natrzeć mieszaniną soli i przypraw, a następnie złożyć do pojemnika lub zapakować próżniowo i przechowywać w lodówce codziennie obracając.

blank

Po zakończeniu suchego peklowania rozgrzewamy grilla do około 160-180 st C opiekamy boczek krótko lecz intensywnie po obu stronach, a następnie płaty boczku po stronie wewnętrznej posypujemy ostrą papryką i polewamy płynnym miodem pszczelim.

blank
blank

Teraz czynność dość trudna, bo boczek śliski i gorący, a należy go zrolować i związać by w tej postaci utrwalić. Po zrolowaniu roladki z boczku wracają na grilla , który powinien wciąż utrzymywać tę samą temperaturę. Dobrze jest osłonić boczek od bezpośredniego działania żaru i jeżeli jest taka możliwość użyć rusztu kątowego – takiego jak do żeberek czy pieczeni.

blank

Rolady boczkowe podpiekamy przez około 30 minut obracając na ruszcie co około 10-15 minut (zależy od intensywności grzania). Celem jest chrupiąca powłoka zewnętrzna. Cały proces powinien zająć około 40-60 minut, a produkt końcowy jest pyszny 🙂

blank
Boczek gotowy
blank

Smacznego

Przepis w wersji filmowej jest na YT https://youtu.be/cXbPOdP8Gkw

[wp_ad_camp_1]

 1. blank

  Odpowiedz

  Super trafiłem tu z Youtube extra poprostu

Leave a Reply