Żeberka Wędzone

Żeberka wędzone są najczęściej wykorzystywane jako bazowa wkładka do zup i innych wywarów. Bigos czy zwykła kapusta z mięsem też chętnie żeberka w swoim składzie przyjmie. Oczywiście pyszne są także spożywane bezpośrednio.

Często je wykonuję by zawsze kilka sztuk było pod ręką.
Wykonanie jest bardzo proste i wystarczy przygotować przyprawy i wędzarnię. Wędzarnia nawet prosta powinna dać radę. Pracy jest przy przygotowaniu niewiele.


Przy okazji wędząc żeberka pracuję na wędzarni w której źródłem ciepła jest węgiel drzewny lub brykiet, a źródłem dymu są zrębki wysypane na specjalną tackę. Obsługa takiej wędzarni jest bardzo prosta więc do tematu podchodzę z marszu. Wędzarnia się sprawdziła, a żeberka wędzone wyszły znakomicie.

Składniki:

  • żeberka – u mnie około 2 kg

Mieszanina przypraw – proporcje:

  • sól peklująca – jedna łyżka stołowa
  • sól zwykła 1 łyżka stołowa
  • papryka słodka 1 łyżeczka
  • papryka ostra 1 łyżeczka
  • pieprz czarny 1-2 łyżeczki
  • tymianek 1 łyżeczka

Żeberka umyć, zdjąć błonę, która jest od strony kości, a następnie żeberka osuszyć. Sól i przyprawy dokładnie wymieszać i natrzeć dokładnie żeberka. Powyższa ilość przypraw była wystarczająca – nie zabrakło ale i nie zostało. Sól może być tylko jednego rodzaju, albo peklująca, albo zwykła. Ja użyłem mieszaniny.

Po natarciu przyprawami żeberka należy umieścić zapakowane w lodówce na okres 2-3 doby. Po 3 dobach płaty żeberek pokroiłem na mniejsze kawałki i odwiesiłem do porządnego wysuszenia. W temperaturze pokojowej spędziły kilka godzin, aż wyraźnie wyschły.

 

W czasie suszenie przygotowałem wędzarnię. Tym razem posłużyłem się prostą wędzarnią rozgrzewaną drzewnym węglem i wytwarzająca dym ze zrębki wysypanej na specjalną tackę.Przebieg wędzenia – dosuszenie i rozgrzanie do 70 st c w wędzarni. Czas dymienia zależy od gęstości dymu, i temperatury. U mnie to trwało około 1,5 h. Następnie przetrzymałem żeberka jeszcze prze 30-40 minut w wędzarni. Łączy czas przebywana w wędzarni – około 2,5 h. Temperatura oscylowała pomiędzy 70-80 st C. Żeberka na poszczególnych etapach i efekt końcowy widać poniżej.

Osuszone w wędzarni

 

 

Żeberka gotoweŻeberka przeznaczone do zachowania na dłużej można też trochę podsuszyć. U mnie wisiały 1 dobę w temperaturze pokojowej, a następnie zapakowane próżniowo (te do wykorzystania w ciągu 2-3 tygodni i zamrożone (te na dalszą przyszłość).

 

Smacznego.

Przepis w wersji filmowej jest dostępny na YT https://youtu.be/8kRIdNRuj5A

Leave a Reply