Ogórki małosolne kiszone na sucho

Uwielbiam ogórki małosolne. Kiedy nastawiam ogórki do kiszenia zaczynam je podbierać już następnego dnia. Dziś pokażę jak zrobić małosolne kiszone na sucho. Prosty i szybki sposób na pyszne ogórki. Znakomite jako przekąski w domu i do zabrania na wyprawę, bo wstępnie przygotowane przed wyjazdem zabieramy ze sobą, a one w czasie dojazdu do miejsca wypoczynku nabierają pożądanych walorów smakowych.

Cały proces jest szybki i trwa 24 godziny. Po tym czasie ogórki są gotowe do jedzenia i jeszcze przez 1-2 dni utrzymają swoją smakowitość, a przechowywane w chłodzie wytrwają dłużej.
Ilość poszczególnych dodatków można modyfikować i uzupełniać o nowe. Ja przedstawiam wersję podstawową.

Jeżeli lubicie te smaki i raz je wykonacie to ogórki małosolne kiszone na sucho na stałe wejdą do sezonowego menu.

Najbardziej dla mnie optymalna jednorazowa ilość to 1,5 kg – ale to zależy od ilości chętnych wiec właściwe proporcje dobierzecie do własnych potrzeb.

Składniki:

  • ogórki gruntowe 1,5 kg
  • sól kamienna niejodowana – 1 do 1,5 łyżki stołowej
  • korzeń chrzanu około 15 cm
  • koper części zielone i baldachy – garść
  • czosnek 5 ząbków
  • liść chrzanu 1 szt.
  • opcjonalne dodatki to liść laurowy , ziele angielskie, gorczyca, liście wiśni, porzeczki, winogron i inne

 

Ogórki dobrze umyć i namoczyć w chłodnej wodzie przez 1-2 godziny, a tuż przed rozpoczęciem kiszenia należy im obciąć końcówki. Liście i koper lekko rozdrobnić, czosnek po obraniu rozgnieść, a korzeń chrzanu pokroić w plasterki.

 

 

Ogórki, dodatki i sól umieścić w pojemniku lub w foliowym worku – do wyboru, ważne jest by była możliwość ograniczenia dopływu powietrza. Ja umieściłem wszystko w strunowym worku foliowym, którym wstrząsałem do czasu aż wszystkie składniki się dobrze, równomiernie wymieszają. Woreczek zamykam i wkładam do lodówki na 4 godziny. W tym czasie składniki delikatnie popuszczą wilgoć co będzie sprzyjało dobremu połączeniu się smaków i aromatów . W czasie pobytu w lodówce można jeszcze 1-2 razy wstrząsnąć woreczkiem.

 

blank

 

Po 4 godzinach ogórki umieszczamy w temperaturze pokojowej na 20 godzin. Nakrywamy je ściereczką by ograniczyć dopływ światła. Dobrze jest obrócić je kilka razy w ciągu tego czasu.

po 24 godzinach od początku procesu nasze małosolne są już gotowe do konsumpcji. Jeżeli pozostaną w temperaturze pokojowej to ich stan będzie się pogłębiał. Pozostawione w lodówce zachowają aktualny smak na dłużej.

 

blank
blank
blank

Smacznego

Przepis w wersji filmowej jest na YThttps://youtu.be/BbR9qEvamdU

[wp_ad_camp_1]

Leave a Reply