Wypróbuj domową Mielonkę po włosku. Szynkowar.

Mielonka parzona w szynkowarze to wędlina dietetyczna, bo parzona, a nie smażona czy pieczona. Jest lżejsza dla żołądka i polecana dla tych co delikatniejszego jadła potrzebują. Dodatek przypraw często spotykanych w kuchni włoskiej nadaje jej charakterystyczny i wyjątkowy smak.

Znakomita wędlina kanapkowa. Domowa, niskoprzetworzona żywność znakomitej jakości. Znajdzie też zastosowanie w diecie keto. W szynkowarze takich mielonek i innych wędlin można wykonać setki, a przepisy na nie znajdziesz w mojej książce.

Składniki: na 1 szynkowar 1,5 kg

  • Schab 1,1 kg (ale może być łopatka czy szynka)
  • Oliwki – 4 szt. (może być więcej)
  • Ser zmielony Grana Padano – 1-2 łyżki stołowe.
  • 17 g sól zwykła i peklująca 50/50%
  • 1 łyżeczka pieprzu mielonego – około 4 g
  • 1 łyżeczka oregano – około 2 g
  • 1/2 łyżeczki czosnku – około 2 g
  • osłonka z przyprawami – włoska – zawiera bazylia, czosnek, pomidor

Wykonanie:

Mięso zmieliłem na najdrobniejszych oczkach, ale nie będzie problemem zmielenie grubsze – nawet na siatce 8mm. Razem z mięsem rozdrabniam oliwki, lecz jeżeli mięso jest mielone na grubszych oczkach to oliwki należy drobno posiekać nożem. Po zmieleniu dodałem ser i przyprawy, wymieszałem i uformowałem walec, którego rozmiar dopasowałem do wysokości i średnicy szynkowara a następnie walec ten zawinąłem w osłonkę z przyprawami, włożyłem do szynkowara, lekko ubiłem i na koniec zamknąłem szynkowar.

blank

Teraz należy szynkowar pozostawić na kilka godzin, żeby przyprawy, dodatki i mięso należycie się połączyły. Nie stanie się nic złego jak szynkowar poczeka w lodówce na obróbkę termiczną do następnego dnia czy nawet jeszcze jeden dzień.

Obróbka termiczna.

Kolejny krok to obróbka termiczna czyli parzenie w gorącej wodzie. Ja użyłem zestawu szynkowara z płaszczem wodnym. Ma on w zestawie 2 termometry. Jeden do pomiaru temperatury wody otaczającej szynkowar, a drugi po to żeby zmierzyć temperaturę wewnątrz szynkowara. Gdy woda zostanie podgrzana powyżej 50 st. C to można wstawić do garnka szynkowar i rozpocząć obróbkę termiczną. Temperatura wody winna zawierać się w przedziale 75-85 st. C, a celem jest, żeby wewnątrz szynkowara osiągnąć temperaturę 70 st. C. To może zająć około 2 godziny.

blank

Po obróbce termicznej jest czas na studzenie w zimnej wodzie – około 30 minut, a następnie w lodówce co najmniej 8 godzin i wędlina jest gotowa do spożywania.

blank

Połączenie mięsiwa z bazylią, oregano, czosnkiem, serem i oliwkami to smakowita domowa wędlina. Szczerze zachęcam do wypróbowania przepisu. Nie masz szynkowara – spróbuj w słoiku. też wyjdzie, tylko będzie mniej zwarta.

blank

Smacznego.

Wersja filmowa przepisu jest na YT https://youtu.be/W_F8cH77_8s

Leave a Reply