Szynka mielona ze szpinakiem – Szynkowar.

Wędlina domowa wykonana w szynkowarze, z szynki, którą drobno zmieliłem oraz z dodatkiem podsmażonego szpinaku. Szynka znakomicie komponuje się pachnącym czosnkiem i smażonym szpinakiem tworząc smakowite kąski.

Mielonka jest wykonana w szynkowarze, a więc to wędlina parzona, czyli lżejsza dla żołądka. Szpinak i czosnek to bogactwo smaku, ale także wiele składników mineralnych. Wędlina śniadaniowa. Sprawdzi się w codziennych i odświętnych posiłkach. Dobra także dla tych, co odżywiają sie w stylu keto.

Składniki:

  • 1 kg szynki z lekkim tłuszczykiem
  • 150 g szpinak szpinak mrożony
  • 15 g soli (pół na pół – zwykła i peklująca.
  • 1 łyżeczka pieprzu (4 g)
  • 1-2 ząbki czosnku
  • łyżka klarowanego masła
  • sól zwykła do szpinaku – solić do smaku.

Wykonanie:

Szynkę po oczyszczeniu milę na drobnym sitku. Może być na 2,5 lub 4,5 mm. Dodaję przyprawy, a następnie mieszam i chowam do lodówki.

Następnie biorę się za podsmażenie szpinaku z czosnkiem i dodatkiem soli. Użyłem szpinaku mrożonego w postaci liści – opakowanie 450g, ale to ilość nadmierna. Do przepisu potrzeba około 150g, a resztę wykorzystałem jako dodatek do obiadu. Zacząłem do rozgrzania klarowanego masła i na nim przez 1-2 minuty podsmażałem siekany czosnek, a następnie na patelnię wyłożyłem szpinak, który, jeszcze był już trochę rozmrożony. Na lekkim grzaniu podsmażałem go jednocześnie odparowując wodę. Zajęło mi to około 10 minut. Pod koniec dosypałem soli i próbowałem kilkukrotnie, by nie przesolić, ale utrafić dobrze z jej ilością. Na koniec odstawiłem patelnię z palnika by jej zawartość ostygła.

blank

Przyszedł czas na napełnienie szynkowara – u mnie to model o oznaczeniu 15 kg, ale jego realna pojemność to 1,1-1,2 kg. Najpierw wypełniłem go zmielonym mięsem dokładnie ubijając. Następnie za pomocą tłoka od nastrzykiwarki wydrążyłem w mięsie otwór, który wypełniłem smażonym szpinakiem, zagęszczając go tym samym narzędziem. Oczywiście można korzystać z innego przyboru, oraz można zamiast jednego dużego – wykonać np. 3 mniejsze otwory. Jak wam fantazja podpowie. Na wierzch nakładam porcję mięsa by zasklepić otwór szpinakiem wypełniony. Mam już mielonkę ze szpinakiem, ale jest jeszcze surowa więc czas na obróbkę termiczną – czyli parzenie.

blank

Obróbka termiczna.

Wykonałem ją w warniku, a że było dużo miejsca to dołożyłem jeszcze 2 inne szynkowary, które nie są tematem tego artykułu. Można parzenie wykonać w zwykłym garnku, byle był na tyle wysoki, że poziom wody w nim będzie minimum równy poziomowi mięsa w szynkowarze. Parametry obróbki termicznej to: czas 2 godziny, a temperatura powinna oscylować w okolicach 80 st. C

Po parzeniu z szynkowara należy odlać przez nieszczelności pokrywy, zgromadzone tam skropliny i wypartą z mięsa wilgoć, a następnie wstawić szynkowa do zimnej wody i po 20 minutach studzenia przenieść go do lodówki na 8 godzin.

blank

Następnego dnia jest gotów do spróbowania. Pyszna mielonka i zdrowa, bo własnej roboty, bez nadmiernych dodatków, parzona, a nie pieczona i z dodatkiem bogatego w cenne składniki szpinaku. Świetna wędlina kanapkowa i biesiadna. Znakomicie sie sprawdzi jako składnik diety keto. Spróbujcie sami. Smacznego

blank

blank

Wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/8I0pCxwQQ3I

Leave a Reply