Pyszna Pieczeń z Mielonego Mięsa.

Znakomita do podania na gorąco oraz do serwowania w postaci zimnej przekąski. Można ją także stosować jako wędlinę kanapkową. Nawet kształtem zbliżonym do chlebowego bochna takie zastosowanie sugeruje.

Dwie warstwy i 2 różne mięsa. Dwa, a nawet 3 kolory bo dodałem do niej jeszcze ogórki konserwowe. Wyraźny akcent koloru i smaku. Zewnętrzna warstwa to mięso drobiowe. Przypieczone podczas finalizacji wnosi do pieczeni pyszność i aromat pieczonego kurczaka. Zachęcam do wykonania.

Składniki:

  • 2 kg udka kurczaka ze skórkami (bez kości)
  • 1 kg łopatka wieprzowa.
  • bułka tarta – 1-2 szklanki
  • 2-3 ogórki konserwowe
  • jedna cebula

Przyprawy do łopatki:

  • 16 g soli (zwykła i peklująca)
  • 1-łyżeczka pieprz czarny mielony (4 g)

Przyprawy do kurczaka:

  • 30 g sól zwykła
  • 2 łyżeczki słodkiej papryki (7g)
  • 1 łyżeczka pieprzu czarnego mielonego (4 g)
  • 1 łyżeczka mielonego czosnku (4 g)

Wykonanie:

Zaczynam od zmielenia wszystkiego na oczku drobnym (2,5 mm). Mięsa mielę osobno i osobno przyprawiam. Zacznę od łopatki: Dodaję mieszaninę soli zwykłej i peklującej, ponieważ chcę zachować trochę różowego koloru mięsa. To pieczeń, ale bryła uformowana z tego mięsa będzie w środku pieczeni i nie zaistnieją tam temperatury wysokie mogące niekorzystnie wpływać na sól peklującą.

Zmielone udka kurczaka stanowią dość luźną masę, a to za sprawą skórek razem z udkami zmielonych. Oprócz przypraw dodaję tu także sporą ilość bułki tartej w celu uczynienia bardziej zwartej struktury mięsa. Daję jej tyle ile trzeba aby osiągnąć efekt.

blank

Formowanie:

Najpierw ze zmielonej łopatki formuję placek, układałam na nim konserwowe ogórki i zawijam mięso tak by ogórki znalazły się w środku walca.

blank

Następnie formuję większy placek z mięsa drobiowego układając po środku zwalcowaną łopatkę i zawijam ją w mięso kurczaka, starając się by łopatka znalazła się w środku formowanej bryły. Finalnie otrzymuję coś na kształt sporego bochenka chleba, który zawiera w sobie walec z łopatki wieprzowej z ogórkiem konserwowym w środku. Taka warstwowa konstrukcja.

blank

Kolejny krok to bezpieczne przełożenie uformowanej surowej pieczeni do rzymskiego garnka, na którego dnie rozkładam plastry cebuli, ponieważ uchronią one pieczeń przed przywarciem. Wcześniej garnek był przez 30 minut zalany wodą, żeby wchłoną wilgoć, którą odda w czasie pieczenie, stwarzając w ten sposób idealne warunki do tego procesu.

blank

Pieczenie:

Garnek rzymski, więc wstawiam do zimnego piekarnika i rozgrzewa sie on razem z piekarnikiem. Ja to zrobiłem z termoobiegiem. Temperatura powinna sie zawierać w zakresie 180-200 st C. Czas pieczenia:

  • około 1 godzina 200 st. C
  • otwieram pokrywę, wbijam sondę termometru w pieczeń ponieważ chcę określić dojście temperatury mięsa do bezpiecznego poziomu, który określiłem na 67-68 st. C we wnętrzu pieczeni. Mięso drobiowe powinno mieć wyższe temperatury dlatego stanowi zewnętrzną warstwę. Dalej wciąż piekę pod przykryciem.
  • Po osiągnięciu oczekiwanej temperatury (około 30 minut później) odkrywam garnek i piekę jeszcze z 10-15 minut. Kończę jak powierzchnia mięsa lekko się przypiecze. To będzie koniec obróbki termicznej.

blank

Podpieczone mięso kurczaka, które znajduje się na zewnętrznej warstwie pieczeni dostało wspaniałego aromatu i smaku. Wytopiło się z mięsa trochę soków. Można na ich bazie zrobić pyszny sos. Pieczeń jest znakomita na gorąco, ale może być także użyta jako zimna przekąska. Bez problemu daje się kroić zarówno na grubsze jak i cieńsze plastry, ponieważ jest zwarta. Ma strukturę warstwową. Świetnie komponuję się w niej smaki i aromaty.

blank

blank

Spróbujcie sami. Życzę smacznego.

Wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/R_jjEJnwDWQ

Subskrybuj kanał

Leave a Reply