Wędzony boczek może mieć postać mięsiwa obrobionego gorącym lub zimnym dymem. Ta druga postać ma ogromne zastosowanie w kuchni. Same płaty takiego podsmażonego boczku mają legendarny smak. W mojej opinii to jedna z najbardziej smakowitych rzeczy na świecie.
Oprócz bezpośredniej konsumpcji wykorzystuje się go do wielu potraw i dań, gdzie ten rodzaj boczku jest podsmażany w paskach lub krojony. Owija się nim także inne wyroby i w tej formie zapieka. Bardzo często pojawia się na zapiekanych kanapkach czy w ich wnętrzu. Spotyka się go często w pizzy. Wędzony na zimno boczek musisz w domu mieć.
Składniki:
- Chudy boczek. – około 2 kg
- sól 20 g/kg (40 g)
- 1 łyżeczka pieprzu
- 1 łyżeczka mielonego czosnku
- 1 łyżeczka mielonego angielskiego ziela
Wykonanie:
Boczek oczyścić ze zbędnych błon. Natrzeć solą i przyprawami, a następnie umieścić w lodówce na 3-5 dni. W tym czasie raz dziennie obracać.
Po suchym peklowaniu boczek należy delikatnie opłukać, dokładnie osuszyć i umieścić w wędzarni. Będzie poddawany zimnemu wędzeniu więc dokładne osuszenie jest kluczowe.
Wędzenie dymem zimnym, ale w jego górnym zakresie. Optymalnie 35 st. C. Nie przekraczać 40 st. Czas wędzenia będzie zależał od wielu zmiennych – od temperatury, od wilgotności powietrza i od gęstości dymu. Zwykle powinien się zawierać w zakresie 4-8 godzin, a wyznacznikiem jest kolor wędzonego obiektu.
Po zakończeniu wędzenia powiesiłem boczek na jeden dzień w chłodzie i od następnego dnia może być używany:
- do bezpośredniej konsumpcji
- do podsmażania w postaci krojonej czy w paskach
- do zawijania weń innych potraw i w tej formie zapiekania,
- do różnego rodzaju zapiekanych kanapek – jako pokrycie lub wypełnienie
- do pizzy i wielu innych zastosowań.
Spróbujcie sami. Smacznego życzę 🙂
Wersja filmowa przepisu jest na YT https://youtu.be/yx4AREmv7qk
[wp_ad_camp_1]
Leave a Reply