Trochę inna Kiełbasa Szynkowa z golonką i papryką.

Kiełbasa Szynkowa z golonka i papryką. Tylko wędzona i przetwarzana cieplnie w wędzarni, bez potrzeby parzenia. Można ją też wykonać jako kiełbasę tylko parzoną, a zastosować paprykę słodką i ostrą w wersji wędzonej. To ciekawa alternatywa dla tych nie wędzarni nie mają.

Cechy charakterystyczne to mocno paprykowy smak i naprawdę duże kawałki mięsa. Jak na kiełbasę szynkową przystała w znacznej części jej składnikiem jest #szynka. Po podsuszeniu znakomicie się przechowuje, zwłaszcza gdy zapakować ją próżniowo. Tak zapakowana #szynkowa wytrzyma długie tygodnie, a nawet miesiące. Można też tak zapakowana mrozić.

Składniki:

  • 5,4 kg mięsa szynki wieprzowej
  • 1,3 kg golonki tylnej (ze skórą i kością)
  • sól – ja użyłem mieszaniny zwykłej i peklującej pół na pół w ilości 17 g na kg – dokładnie ile – trzeba stwierdzić ważąc całość po oddzieleniu kości i skóry od golonki. Jeżeli skóra powróci do kiełbasy – to ja też trzeba uwzględnić. Mamy też różne zapotrzebowanie na sól wie można dać na początku mniej i spróbować i ewentualnie dosolić już po wymieszaniu
  • 5 łyżeczek papryki przy czym dotyczy to słodkiej i ostrej razem. Jak to rozdzielić – zdecydujcie sami. Jeżeli kiełbasa miała by być wykonana w w wersji tylko parzonej to należy użyć papryki wędzonej.
  • 1 łyżeczka mielonego czarnego pieprzu
  • 1 łyżeczka mielonego czosnku
  • 1,5 łyżeczki cukru

Wykonanie:

Mięso z szynki podzielić na 3 części. Ilości poszczególnych składników są wynikowe i mogą się różnić, ale szacunkowo określę jak powinny się kształtować.

  • około 2 kg najładniejsze, czyste mięso pokrojone w kostkę 2-5 cm
  • około 2 kg mięso z małą zawartością tłuszczu pokrojone w kostkę 2-5 cm
  • około 1 kg ścinki, okrawki tłuszczu fragmenty mięsa z okolic ścięgna pokrojone w drobną kostkę.

Mięso golonki po oddzieleniu od skóry i kości też drobno pokroić i dodać ścinków i okrawków. Do każdej części po zważeniu dodać odpowiednią ilość soli i około 1,2 łyżeczki cukru, a następnie wymieszać i pozostawić w lodówce na 2 doby. Z kości i skórek zrobić wywar, ostudzić i schować do lodówki.

Kolejny etap mielenie. Mięso najładniejsze już jest zrobione na gotowo – nie mielić. Mięso z małą zawartością tłuszczu – mielić maszynką z użyciem oczek 8-10 mm. Golonkę i okrawki mielić na najdrobniejszych oczkach. Max 4,5 mm. Można też zmielić drobno gotowane skórki z golonki.

blank

Składniki wymieszać z przyprawami, dodać wywaru z golonki (jak dobry to może mieć postać galaretki). Po porządnym wyrobieniu, kiedy składniki się skleją można nadziewać jelita lub osłonki białkowe. Tradycyjna szynkowa powinna być wykonana w osłonkach białkowych 80 mm ale w warunkach domowych możemy sobie pozwolić na odstępstwa, zwłaszcza gdy jest plan żeby kiełbasę trochę podsuszyć. Wtedy im cieńsza tym lepsza, ale nie warto schodzić poniżej 55 mm.

blank
blank
blank

Wędzenie:

Zaplanowałem wykonanie kiełbasy tylko jako wędzonej – bez parzenia. Cała obróbka termiczna ma się więc odbyć w wędzarni. Dlatego są ważne szczegóły. Mięso, którym zostały wypełnione osłonki było w lodówce i w trakcie procesu przygotowania nie wiele się podgrzało i jest nadal chłodne. Do osuszania i osadzania wieszam więc kiełbasę w temperaturze pokojowej, nakłuwając ją wcześniej , żeby usunąć pęcherze powietrza. Zajmie to 2-3 godziny i podniesie się temperatura mięsa.

Następnie po umieszczam kiełbasę w wędzarni, którą rozgrzewam do 50 st. C. Kiełbasa przebywa w tych warunkach około 30 minut. Dosusza się i rozgrzewa jednocześnie. Powinno się to odbywać bez dymu lub w rzadkim dymie. W jeden z batonów kiełbasy warto jest wbić termometr by na bieżąco informował, jaka jest temperatura wnętrza kiełbasy.

blank

Kolejny etap – wędzenie i podpiekanie:

  • po upływie 30 minut – włączyć lub zagęścić dym (zależy od posiadanej wędzarni) – nadal 50 st. C
  • po kolejnych 70 minutach – podnieść temperaturę do 60 st. C.
  • po upływie 60 kolejnych minut – 75 st. C i w tej temperaturze wędzę około 100 minut.
  • Podpiekanie – dym należy wyłączyć lub mocno rozrzedzić. Temperaturę ustalić na 85 st. C i utrzymywać do czasu osiągnięcia przez wnętrze kiełbasy temperatury 65-70 st. C. Gdy to zostanie osiągnięte to proces wędzenia i cieplnego przetworzenia jest zakończony. Łącznie powinno to zająć około 4,5-5 godzin.
blank
blank

Po zakończeniu wędzenia i ostudzeniu kiełbasa jest gotowa do konsumpcji, ale najlepiej jak kilka dni podeschnie. Staje się wtedy bardziej ekskluzywna. Duże kawałki mięsa są bardzo widoczne. Dodatek golonki zapewnia zwartą strukturę, a duża ilość papryki wpływa na kolor i smak kiełbasy. Stosunkiem papryki ostrej do słodkiej regulować można pikantność kiełbasy. Jaki by ten stosunek nie był to kiełbasa w tym wykonaniu ma wyraźnie paprykowy charakter.

blank

Jest smaczna wy wygląda bardzo zacnie. Zachęcam do wypróbowania. Smacznego.

blank

Wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/lVmq8dYdSIE

Jeżeli chcesz subskrybować kanał wystarczy, że klikniesz w ten link

[wp_ad_camp_1]

Leave a Reply