Pieczeń wieprzowa z łopatki. Garnek rzymski.

Pieczeń, czyli mięso pieczone znakomicie nadaje się na wędlinę kanapkową. Uwielbiam ostudzić takie kawałki mięsiwa, a potem kroić je na plasterki. Bladoróżowy, a nawet szary kolor takiej wędliny wynika z braku azotynów zawartych w soli peklującej. Przyprawy nadają jej żądany charakter. Na gorąco to soczysty kawałek pieczeni, a na zimno charakteryzuje się kruchością i intensywnym smakiem. Sprawdzi się też w postaci zimnej przekąski na biesiadnym stole.

Znakomicie komponuje się ze kwaskowatymi powidłami z owoców leśnych. Zawsze można taką pieczeń użyć jako część dania obiadowego lub odwrotnie, czyli nadmiar pieczeni wykonanej jako mięso obiadowe można ostudzić i użyć jako wędliny kanapkowej lub zimnej przekąski. Pyszna jest w obu postaciach.

Składniki:

  • 2 kg łopatki lub szynki ( u mnie w 2 kawałkach)
  • 40 g soli kłodawskiej
  • 1-2 łyżeczki mielonego pieprzu czarnego
  • 1 łyżeczka rozmarynu
  • 1/2 łyżeczki mielonej kozieradki
  • 1/2 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
  • 1/2 łyżeczki cukru.

Wykonanie:

Mięsa nie należy oczyszczać z przyległego tłuszczyku, ale można odciąć wystające nierówności, żeby uformować estetyczną bryłę. Przyprawy wymieszać, natrzeć nimi mięso i złożyć do lodówki w dopasowanym pojemniki na okres 3-5 dni. Co dzień obrócić mięso w pojemniku.

Przed pieczeniem można lekko opłukać i osuszyć mięso, ale nie ma potrzeby usuwania przypraw, które są na powierzchni. Pieczeń należy wykonać w piekarniku lub innym urządzeniu oferującym podobną funkcję. W czasie pieczenia mięso powinno przebywać w zamkniętym żaroodpornym naczyniu.

Ja użyłem garnka rzymskiego o pojemności 7 l. Używając tego rodzaju naczynia należy pamiętać o dwóch sprawach.

  • garnek ten zawsze wstawiamy do zimnego piekarnika i musi się z nim rozgrzewać
  • garnek przed użyciem dobrze jest zalać wodą w wysokości od 1/3 do połowy) na czas 15-30 minut. W tym czasie garnek wchłonie nieco wody by oddać ją w postaci pary podczas pieczenia. Para ta uwalnia się do wnętrza garnka, co poprawia warunki pieczenia i sprzyja soczystości pieczonego mięsa.

Moje dwa kawałki w garnku rzymskim piekły się w temperaturze 170 st. C. Ustawiłem termoobieg, żeby garnek rozgrzewał się równomiernie. Przebieg procesu:

  • 90 minut – pieczenie pod przykryciem
  • kontrola temperatury wewnątrz mięsa – u mnie pomiar wskazał 77 st. C – to typowa pieczeń więc dążę do 85 st. C.
  • Smaruję obwicie powierzchnię mięsa miksturą wykonaną z 1/3 szklanki wody i czubatej łyżeczki miodu, a następnie piekę już bez pokrywy przez kolejne 10 minut
  • Kolejny krok – obrócenie mięsa, rozprowadzenie mikstury po jego drugiej stronie i ostatnie 10 minut pieczenia.
blank

Moje 2 kawałki pieczeni znalazły 2 różne zastosowania. Jeden kroiłem w grube soczyste plastry i podałem z brokułem i ziemniakami na obiad, a drugi ostudziłem i następnego dnia miałem pyszną, kruchą wędlinę na kanapki. Można ją te użyć jako zimną przekąskę.

blank
blank
blank

Pyszne jadło w obu postaciach.

Spróbujcie sami. Smacznego.

Wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/O12WeMmjHy8

Jeżeli chcesz subskrybować kanał wystarczy, że klikniesz w ten link

Więcej informacji o użytym garnku rzymskim można znaleźć w naszym sklepie

[wp_ad_camp_1]

Leave a Reply