Mielonka z łopatki w ziołach, wykonana w szynkowarze

Mielonka z łopatki w ziołach to prosta w wykonaniu i smaczna wędlina o wyrazistym smaku. Ciekawy jest jej zewnętrzny wygląd – jest bowiem otoczona sporą ilością cząstek przypraw wśród których są takie z pazurem, co nadaje wyrazisty smak wędlinie.

Sposób nałożenia tej otoczki przypraw jest wyjątkowo prosty, ponieważ te drobiny przypraw są przygotowane do aplikacji w postaci specjalnej maty.

Wędlina smaczna, a do tego kolorowa i ostra. Do wykonania jej został użyty szynkowar, a że to mielonka to wykonanie szybkie i proste.

Składniki:

  • Łopatka 1,1 kg
  • sól 18 g (zwykła i peklująca – pół na pół)
  • pieprz czarny mielony 1 łyżeczka

Zewnętrzną otoczkę przypraw można wykonać na dwa sposoby:

  • przygotować mieszaninę tłuczonych przypraw
  • użyć gotowej maty z przyprawami (tak zostało zrobione w tym przypadku).

Przyprawy , które znajdowały się na macie to: pieprz czarny, kolendra, cebula, czosnek, papryka czerwona, chilli, ziele angielskie, kminek – no i oczywiście spoiwo na bazie skrobi, które te przyprawy scalało i pełniło inne funkcje pomocnicze. Ilości precyzyjnych producent nie podaje, ale kierując się zasadą że co jest na początku to tego jest najwięcej – można sobie skład mieszaniny przybliżyć.

Wykonanie:

Łopatkę po oczyszczeniu zmielić w całości na oczku nr 8, dodać sól i pieprz i całość wymieszać dodając około 100 ml chłodnej wody.

blank

Po wymieszaniu należy uformować z mięsa walec o średnicy i długości zbliżonej do walca szynkowara.

Przygotować szynkowar i włożyć do niego woreczek. Matę z przyprawami rozłożyć na płaskiej powierzchni przyprawami do góry, a następnie położyć na niej uformowany walec i owinąć go matą. Nie musi to być zrobione perfekcyjnie ponieważ teraz należy włożyć ten pakiet do szynkowara i delikatnie mięso ubijać by wypełniło równomiernie walcową przestrzeń. Mata z przyprawami oprze się o ścianki szynkowara , a mięso będzie ściśle do niej przylegać. Docisk sprężyny jeszcze to przyleganie poprawi.

blank
blank

Wstawić zamknięty szynkowar na parę godzin do lodówki, a następnie parzyć w wodzie o temperaturze 80 st. C przez 2 godziny. Po parzeniu odlać zgromadzone pod pokrywą szynkowara niewielkie ilości wilgoci, studzić w zimnej wodzie przez około 30 minut i następnie kilka godzin w lodówce. Po tym czasie wędlina jest gotowa co podania na stół.

Estetyczna, smaczna i z pazurem. Warto spróbować.

blank
blank

Smacznego

Wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/3n14BblIEvU

Zapraszam do subskrybowania kanału – wystarczy kliknąć tutaj

[wp_ad_camp_1]

  1. blank
    • Bogdab, 9 grudnia, 2021, 10:27 am

    Odpowiedz

    Mam 3 kg już przygotowanego mięsa jak długo powinno to się parzyć ?

    1. blank
      • Artur, 9 grudnia, 2021, 12:46 pm
      • Autor

      Odpowiedz

      3 kg – to mam rozumieć szynkowar 3 kg czy 2 x szynkowar 1,5 kg ??

      1. blank
        • Bogdan, 9 grudnia, 2021, 1:14 pm

        Odpowiedz

        Szynkowar 3 kg

        1. blank
          • Artur, 9 grudnia, 2021, 1:35 pm
          • Autor

          Odpowiedz

          Więc nie krócej niż 3 godziny. Najlepiej kontrolować temperaturę w środku – 68-70 st C. Do tego szynkowara realnie wejdzie około 2,5 kg.

          1. blank
            • Bogdan, 9 grudnia, 2021, 1:41 pm

            Przekonałem się jak wkładałem mięso hehe no dziękuję i muszę powiedzieć że te Pana filmy na YouTube mnie zainspirowały do zabawy z szynkowarem 🙂 dziś robię 1 raz mielonkę a w zapasie mam peklującej się szynki, schab i boczek 🙂 również posiadam Pana książkę zakupiona na browin i bardzo fajne przepisy tam się znajdują. Dziękuję za odpowiedź i radę

  2. blank
    • Konrad, 22 listopada, 2020, 3:18 pm

    Odpowiedz

    Gdzie można kupić taką matę z przyprawami?

Leave a Reply