Kiełbasa Sremska – wędlina z Serbii

Kiełbasa Sermska to pyszna wędlina z Serbii. Jej nazwa pochodzi regionu historycznego położonego między Dunajem i Sawą. Tylko część tego rejonu leży na terenie Serbii.

Kiełbasa intensywna w smaku i aromacie, wędzona na zimno i dojrzewająca. W pierwszych etapach produkcji spożywana też na gorąco.

Imponująca ilość przypraw zaskoczyła mnie, ale w końcowym efekcie przyprawy znakomicie się komponują, a smak kiełbasy jest wyśmienity.

Składniki mięsne:

  • 3 kg łopatki wieprzowej
  • 1,5 kg cielęciny (ja użyłem łopatki cielęcej)
  • 0,3-0,5 kg słoniny (opcjonalnie, jeżeli w powyższych składowych jest niewiele tłuszczu)

Przyprawy:

  • 90-95 g soli – użyłem mieszanki 50/50 soli peklującej i zwykłej
  • 50 g czosnku
  • 50 g słodkiej papryki
  • 25 g ostrej papryki
  • 20 g pieprzy czarnego mielonego

Wykonanie:

Wszystkie składowe mięsne zmielić maszynką do mięsa z oczkiem 8 mm. Dodać sól i przyprawy i porządnie wymieszać, a następnie złożyć do lodówki na okres minimum 24 godziny.

blank
blank

Po tym czasie mięso porządnie wyrobić dodając 0,2 l wody dla poprawy konsystencji i ułatwienia nadziewania. Napełniamy jelita wieprzowe kaliber 20-32 i odwieszamy do ocieknięcia, a następnie osuszamy i osadzamy przez 8-12 godzin.

blank
blank
blank

[wp_ad_camp_1]

blank

Wędzimy zimnym dymem. Najlepiej w temperaturach 17-20 st C. Czas wędzenia 5-7 dni po 4-5 godzin dziennie. Pierwszego dnia wędzimy trochę dłużej 5-8 godzin. W przerwach pomiędzy wędzeniami kiełbasę możemy pozostawić w wędzarni tylko wtedy gdy nie będzie znacznej różnicy temperatury oraz nie będzie zagrożenia kondensacji wilgoci. W innych przypadkach wyjmować w wędzarni i przechowywać w temperaturze około 15 st C

blank
blank
blank

Po zakończeni wędzenia przechowywać w temperaturze poniżej 10 st C . Po upływie 48 godzin można konsumować lub przechowywać dłużej, aż do zupełnego ususzenie. Wędlina trwała.

blank
blank

Smacznego 🙂

Wersja filmowa przepisu na kanale YT https://youtu.be/w5Ut3bBK_I0

Leave a Reply