Indyk z kolorową papryką. Szynkowar

Szynkowar po raz kolejny a w nim indyk z kolorową papryką. Barwna i smaczna wędlina domowa. Same zalety. Drobiowa, więc lżejsza i mniej kaloryczna. Bez soli peklującej więc bez azotynów. Z kolorową pokrojoną w kawałki papryką jest świeża w smaku i super wygląda. Wędlina idealna dla małych niejadków, bo bez konserwantów, chuda, a jej wygląd wzbudza entuzjazm milusińskich. Tak jest gdy na stół ją podaję.

Wiele razy słyszałem – zrób znowu tą kolorową szyneczkę. Dorosłych też zachwyca smakiem i wyglądem. Bardzo prostą się ją robi. Zachęcam i szczerze polecam. Jeżeli macie w domu szynkowar to taka kolorowa wędlina powinna znaleźć się na Waszej liście do wykonania. W mojej opinii jest bardzo pyszna.

Składniki:

  • Pierś z indyka – 1 kg
  • kolorowa papryka – łącznie 150 -200 g
  • sól kuchenna 1,5 łyżeczki
  • pieprz czarny mielony 1 łyżeczka

 

 

 

Wykonanie:

To naprawdę bardzo proste. Mięso mielimy na najdrobniejszych oczkach. Paprykę kroimy w kostkę 1-2 cm. Mieszamy z mięsem i przyprawami oraz pokrojoną papryką. Jeżeli papryka nie jest bardzo jędrna to dołóżmy ją dopiero po wymieszaniu mięsa z przyprawami.

 

blank

Po dodaniu papryki mieszamy do czasu aż będzie w miarę równomiernie w mięsie rozłożona, a drobiny mięsa ją okleją. Wtedy można zacząć napełniać szynkowar. Mieszaninę mięsa przypraw i papryki układamy w szynkowarze warstwami i ubijamy , ale nie za mocno, żeby z papryki miazgi nie zrobić, ale dostatecznie mocno by wypełnić puste przestrzenie.

Ja użyłem woreczka separacyjnego, więc przed napełnianiem umieściłem go w szynkowarze, a na koniec skręcam go, lecz nie zawiązuję na szczelnie. Pomoże mi on w zachowaniu zewnętrznej estetyki wędlin oraz w wydobyciu jej z szynkowara.

Napełniony szynkowar odstawiam na 2-3 godziny po czym przystępuję do parzenia. Temperatura parzenia 80 st C, a czas to około 2 godziny. Nie przegrzewać i nie przeciągać czasu bo papryki zaczną się rozpadać.

 

blank

 

Po parzeniu wylewam przez nieszczelności pokrywy zgromadzoną w szynkowarze ciecz, studzę go w zimnej wodzie przez okres 30 minut (jak jest chłodno można wystawić na zewnątrz). Po wstępnym schłodzeniu umieszczam szynkowar w lodówce na minimum 8 godzin. Nie należy go długo przechowywać. Ta wędlina jest najlepsza na świeżo.

 

blank

 

Świetnie wygląda i takoż smakuje 🙂

Spróbujcie sami. Smacznego

Wersja filmowa jest dostępna na YT https://youtu.be/q8JdScwz3zg

[wp_ad_camp_1]

  1. blank
    • Luc, 28 marca, 2021, 6:06 pm

    Odpowiedz

    Made a variation on this one with green olives and dried tomatoes and added one teaspoon of tomato pasta… it was very yummy!

    1. blank
      • Artur, 28 marca, 2021, 8:17 pm
      • Autor

      Odpowiedz

      Interesting. I will try. Enjoy your meal.

  2. blank
    • Anna, 13 marca, 2021, 12:06 pm

    Odpowiedz

    Zachęcająca i zamierzam ją zrobić. Mam jedynie wątpliwości co do braku żelatyny w przepisie. Czy na pewno mielonka będzie stabilna i nie będzie się rozpadać?

    1. blank
      • Artur, 13 marca, 2021, 12:50 pm
      • Autor

      Odpowiedz

      Nie miałem problemu z rozpadaniem się wędliny, a robiłem wiele razy.

  3. blank
    • Roja, 4 lutego, 2021, 7:20 am

    Odpowiedz

    Zakupiłam szynkowar … Pana przepisy najbardziej mnie zachęcają.. ile czasu może ta wędlina stać w lodówce? Wiem że świeżą najlepszą ale w ciągu ile dni trzeba zjeść? I drugie pytanie – czy sól peklująca przedłuża świeżość? Jaka ilość tej soli w tym przepisie byłaby odpowiednia?

    1. blank
      • Artur, 4 lutego, 2021, 8:41 pm
      • Autor

      Odpowiedz

      Jeżeli wędlina była wykonana z użyciem woreczka, a szynkowar nie był po wykonaniu otwierany to i po 2 tygodniach otwierałem nie odczuwając niedoskonałości. Po otwarciu i przetrzymywana w zamkniętym pojemniku tydzień powinna wytrwać. Nie będzie – jak wędliny handlowe – stawała się oślizła. Będzie coraz bardziej schnąć. Sól peklująca ma silniejsze działanie bakteriostatyczne niż sól zwykła, ale w przypadku wędlin z szynkowara jej rola to głównie zachowanie koloru. Trwałości znacząco nie przedłuży. Ilość dla mielonek – w zależności od indywidualnych potrzeb. Zwykle 15-17 g/kg.

  4. blank
    • Monika, 4 kwietnia, 2020, 1:28 pm

    Odpowiedz

    Właśnie wstawiam swój pierwszy w życiu szynkowar (olaboga!). Mam w domu takiego pięcioletniego niejadka i mam nadzieję, że kolorowa kanapka go zachęci 🙂

    1. blank
      • Artur, 4 kwietnia, 2020, 2:59 pm
      • Autor

      Odpowiedz

      U mnie to działa 🙂

  5. blank
    • Ewa, 3 kwietnia, 2020, 11:54 pm

    Odpowiedz

    Czemu do tego przepisu nie trzeba użyć soli peklowanej tylko zwykłą?

    1. blank
      • Artur, 4 kwietnia, 2020, 10:54 am
      • Autor

      Odpowiedz

      Nie ma zakazu użycia soli peklującej. Użyłem zwykłej bo:
      1- wędlina bez azotynów
      2- bez peklosoli mięso jest bledsze co dobrze kontrastuje z kolorami papryki.

      1. blank
        • Ewa, 5 kwietnia, 2020, 3:41 pm

        Odpowiedz

        Dziękuję bardzo za odpowiedź, właśnie robię tę kolorową wędlinę z Pana przepisu, fajnie, że nie zawsze trzeba używać soli peklującej, nie wiem tylko kiedy można ją zastąpić zwykłą, czy to zależy od rodzaju mięsa?

        1. blank
          • Artur, 7 kwietnia, 2020, 10:04 pm
          • Autor

          Odpowiedz

          To raczej kwestia filozofii. Można być przeciwnikiem wszelkich konserwantów i nie stosować wcale soli peklującej. Można ją stosować ze względów estetycznych (różowy kolor mięsa) lub z powodu silniejszego zabezpieczenia wędliny przed infekcjami. Jeżeli ją stosujemy to wedle ściśle ustalonych i odmierzonych dawek.

          1. blank
            • Ewa, 16 kwietnia, 2020, 10:32 am

            Bardzo dziękuję za wyjaśnienie i super przepisy z których się uczę, jestem Panu wdzięczna za tę naukę, ponieważ to początek mojej smacznej przygody, pozdrawiam serdecznie:)

  6. blank
    • Mateusz, 13 marca, 2020, 5:23 pm

    Odpowiedz

    Pięknie to wygląda, muszę spróbować tego przepisu. Zawsze wychodzi wspaniale. Lubię tu zaglądać i papugiwać w domu.

Leave a Reply