Golonka z papryką (całą)

Golonka z papryką, a właściwie faszerowana golonką papryka umieszczona w golonce. Jakby to nie określać jedno jest pewne – wędlina ta jest atrakcyjna dla wzroku, powonienia i smaku. Wartościowe mięso i świeża papryka tworzą znakomite połączenie. Struktura wędliny jest zwarta i łatwo się ją porcjuje. Półmisek takich kolorowych plastrów przyciąga wzrok i kusi nie tylko wyglądem ale i zapachem.

Wędlina ta na pewno będzie na biesiadnym stole zauważona. Kto podejmie trud jej wykonania nie będzie żałować – naprawdę warto. Golonka jest mielona raz, na średnich oczkach potem pozostaje mięso wymieszać z przyprawami i napełnić szynkowar w sposób poniżej opisany. Potem parzenie, studzenie i wędlina może zdobić Wasze stoły.

Składniki: (na szynkowar 1,5 kg)

  • 1 kg golonka tylna ze skórą bez kości
  • 1 cała papryka czerwona o średnicy 8-9 cm i długości około 12 cm
  • 17 g soli ( sól peklująca lub sól zwykła, albo mieszanina obu)
  • 1 łyżeczka czarnego mielonego pieprzu
  • 1 łyżeczka suszonej cebuli
  • 1 łyżeczka słodkiej (ostrej) papryki

 

 

 

 

Wykonanie:

Golonkę mielić w całości na oczku nr 8. Skórę można zmielić na drobniejszych oczkach. Zmielone mięso pomieszać z przyprawami, wyrobić aż będzie stanowiło klejącą masę.

 

blank

 

blank

 

Papryka rozmiarem powinna być taka by mieściła się szynkowarze na wysokość oraz pomiędzy jej ściankami bocznymi, a ściankami szynkowara był 0,5-1 cm wolnej przestrzeni. Odkroić ogonek papryki wraz z przyległościami, a poprzez powstały otwór oczyścić wnętrze papryki.

Na dno szynkowara wyłożyć ze 2-3 łyżki mięsa, ubić i wytworzyć nieckę w którą wpasuje się dolna część papryki. Przestrzeń pomiędzy papryką a ściankami szynkowara wypełnić mięsem z każdej strony dokładnie ubijając. Następnie włożyć mięso do wnętrza papryki dbając o dokładne jej wypełnienie. Ostatnią warstwą mięsa przykryć paprykę z góry. Całość ubić i zamknąć szynkowar. Odstawić na kilka godzin.

blankblank

 

blank

blank

Parzenie: włożyć szynkowar do gorącej wody. Parzyć w temperaturze 80 st C przez 2 godziny 20 minut. Po parzeniu odlać z szynkowara skropliny i wypartą ciecz. Chłodzić w zimnej wodzie, a następnie w lodówce przez 8 godzin.

Po studzeniu czas na degustację i nie należy z nią zwlekać bo to nie jest wędlina zdolna tygodniami czekać na konsumpcję. Najlepsza jest w pierwszy tygodniu.

blank

blank

Smacznego.

Wersja filmowa przepisu jest na YT https://youtu.be/RN0BTYp5ytc

Kanał na YT możesz zasubskrybować klikając w ten link

[wp_ad_camp_1]

  1. blank
    • jachu, 19 maja, 2021, 9:54 pm

    Odpowiedz

    Powyższy przepis to ESENCJA wyrobu mielonki z szynkowara.
    Moja inwencja na wyrób esencjonalnych mielonek z galaretką z szynek, łopatek i boczku przy wykorzystaniu żelatyny i mąki zawsze się rozpadała jak ta galareta po wyjęciu z szynkowara. Aż do zastosowania golonki – ona daje mielonce odpowiednią zwartość i naturalną galaretkę. Robię ją z papryką albo ogórasem kiszonym lub konserwowym. Może być z dodatkiem łopatki lub szynki (do 30%). Wychodzi idealnie. Przyprawy wg uznania 😉

Leave a Reply