Ekstra suche kabanosy z sarniną, ale sarnie mięso stanowi tu zdecydowaną większość. Może je oczywiście spożywać następnego dnia po wykonaniu, ale ja je celowy i drastyczne podsuszam, żeby mieć przekąskę w stylu suszonych jerky. Suche i bardzo intensywne w smaku i aromacie. Dają dużo energii podczas wędrówek. Zjedzenie kilku takich suchych kabanosów i popicie ich wodą wypełni żołądek i da uczucie sytości na długo.
Każde kabanosy można tak intensywnie suszyć. Te dzięki głównemu składnikowi mają bardzo charakterystyczny i intensywny smak. Wędzenie i suszenie nadaje im długą trwałość, ale mocno wysuszone najlepiej trzymać w zamkniętym pudełku lub pakować próżniowo, żeby na powrót nie pobierały wilgoci z otoczenia.
Składniki:
- 4,2 kg mięsa z sarny – różne
- 1,2 kg wieprzowego boczku
- 0,4 l wody (przegotowana i ostudzona)
- 80 g soli peklującej
- 4 łyżeczki przyprawy myśliwskiej (gotowa mieszanka – tymianek, cząber, jałowiec, ziele angielskie, szałwia, rozmaryn, pieprz czarny, kuklik korzeń.)
- 2 łyżeczki mielonego czosnku.
Wykonanie:
Mięso sarny oczyścić z błon i podzielić na 2 najlepiej równe części. Jedna to skrawki, obrzynki i inne marniejsze kawałki oraz mięśnie z okolic ścięgien (to mielić na najdrobniejszych oczkach), a druga część to czyste ładne mięso, które należy zmielić na szarpaku lub drobno pokroić. Boczek w całości należy zmielić na oczku 8 mm.
Po zmieleniu przyprawić solą, wymieszać i wstawić do lodówki na 12-24 godziny. Po tym czasie dodać pozostałe przyprawy i stopniowo dodając wodę – mieszać aż przyprawy zostaną równo rozprowadzone, a dodawana woda się całkowicie wchłonie w mięsną masę.
Kolejny krok to napełnianie jelit baranich – ja użyłem kalibru 20-22 mm – trochę łatwiej się je napełnia.
Potem suszenie w temperaturze pokojowej i następnie dalsze suszenie i podgrzewanie w wędzarni.
Wędzenie w temperaturze 60-65 st. C przez około 2 godziny, a gdy już kabanosy będą miał intensywny kolor można zakończyć dymienie i podpiekać kabanosy w 85 st. C przez około 40 minut. Po zakończeniu podpiekania kiełbaski pozostawić w wędzarni na około 30 minut niech powoli stygną.
Warto jest je przelać wrzącą wodą z czajnika – zredukuje to trochę goryczkowe posmaki wędzenia, ale nie zawsze jest to konieczne.
2-3 dni suszenie w temperaturze pokojowej i tydzień w chłodnej spiżarni i otrzymamy ekstra suche domowe kabanosy o bardzo intensywnym smaku i aromacie. Można je długo przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Znakomita przegryzka imprezowa oraz suchy prowiant na terenowe wyprawy.
Spróbujcie sami. Smacznego.
Wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/4oZrCcNs8Ks
Jeżeli chcesz subskrybować kanał wystarczy, że klikniesz w ten link
[wp_ad_camp_1]
Panie Arturze, to jest przepyszne! Zakochałem się w tych kabanosach 🙂
Cieszę się , że smakują 🙂
Panie Arturze, chciałbym sam zrobić mieszankę przypraw, mógłby Pan udostępnić proporcje? 🙂
To się trzeba producenta pytać 🙂 ale nie odpowie https://sklep.nomart.pl/14673225-podlaska-przyprawa-mysliwska-50g-
Dziękuję Panie Arturze za info 🙂 Znalazłem przepis na przyprawę myśliwską Grzegorza Russaka – miejmy nadzieję, że legenda potraw z dziczyzny nie zawiedzie 🙂
http://wielkiezarcie.com/przepisy/przyprawa-mysliwska-wg-grzegorza-russaka-3416582076653658615
Znalazłem przepis Grzegorza Russaka na przyprawę myśliwską 🙂 Miejmy nadzieję, że legenda potraw z dziczyzny nie zawiedzie 🙂
majeranek – 4 łyżki
rozmaryn – 3 łyżki
bazylia – 3 łyżki
cząber – 3 łyżki
tymianek – 3 łyżki
kolendra – 2 łyżki
gorczyca – 2 łyżki
mielone owoce jałowca – 1 łyżka
ziele angielskie – 1 łyżka zmielonych ziaren
pieprz biały – 2 łyżki
mielone goździki – 1 łyżeczka
mielone liście laurowe – 0,5 łyżeczki
Zmieszać składniki, przechowywać w zamkniętym słoiczku.