Konserwa Domowa z galaretką. Żelazne zapasy.

Żelazny zapas. Ta nazwa powszechnie dotyczy zapasów żywności na czarną godzinę. Takich zapasów, które nie wymagają szczególnych warunków przechowywania i wytrwają długo. Żywność w puszkach, czyli konserwy różnego rodzaju znakomicie pasują do tej nazwy. Zostały poddanie sterylizacji, nie wymagają chłodni i są łatwe w transporcie, ze względu na wytrzymałość opakowania.

Uzupełniłem swoje żelazne zapasy, ale nie z myślą o długim przechowywaniu, tylko o przygotowaniu jadła na turystyczne letnie wyprawy. Otrzymałem pyszną mięsna konserwę, która zniesie wyższe temperatury i nie tłucze się w podróży jak słoik.

Składniki – mogą się trochę różnić – razem 5,3 kg

  • 2,6 kg karkówki wieprzowej
  • 1,5 kg chudego boczku bez skóry
  • 1,2 kg okrawków wołowych z zawartością tłuszczu 20-30 %
  • Sól zwykła i peklująca (50/50) – razem 80 g
  • 2 łyżeczki mielonego pieprzu
  • 2 łyżeczki mielonego czosnku
  • 1 łyżeczka papryki ostrej
  • 1 łyżeczka papryki ostrej wędzonej
  • 1 łyżeczka angielskiego ziela
  • 1 łyżeczka tymianku
  • 20 g agar agar – dodałem do mięsa
  • dodatkowo po 2 gramy agar agar sypałem na dno do każdej puszki (puszki o pojemności 300 g)

Wykonanie:

Wołowinę mielę na drobnych oczkach. Tak samo okrawki z karkówki. Boczek rozdrabniam na szarpaku, a karkówkę kroję nożem na kostki 1-3 cm.

Dodaję przyprawy i agar agar. Wcześniej napisałem, że dodaję go na dwóch etapach, ale to nie jest konieczność. Można wszystko od razu dodać do mięsa. Dawka, która skutecznie działa utrzymując galaretkę po procesie sterylizacji i w temperaturach pokojowych to około 8 g/kg mięsa.

blank

Po przyprawieniu mieszam i dodaję 1-2 szklanki wody. Ja dodałem jedną do mięsa, a drugą w postaci wywaru z kości bezpośrednio do puszek. Wywar z kości, na których były resztki mięsa to świetny dodatek smakowy do różnego rodzaju słoików czy puszek. Dodatek płynów zwiększa ilość galaretki w wyrobie.

Następnego dnia gdy mięso się schłodzi i stanie się bardziej zwarte ładuję je do puszek. W tym przypadku do każdej puszki dodawałem wywar i dodatkową porcję agaru.

blank

Dla jasności – taki wyrób można wykonać w słoiku – nie musi być puszka. Ja używam sterylizatora. Ta obróbka termiczna zapewnia długą trwałość wyrobu. Nie każdy ma sterylizator. Podobny efekt uzyskamy podczas tyndalizacji- czyli potrójnej pasteryzacji. Jeżeli jednak nie chcemy wykonywać produktu (konserwy czy słoika) o trwałości liczonej w latach to można poprzestać na pasteryzacji. Da to trwałość na tygodnie – max miesiące i wymaga dobrych, chłodnych warunków przechowywania, ale może taki właśnie jest cel. Więcej o tych procesach można się dowiedzieć oglądając mój film lub zaopatrując się w książkę.

Po zapakowaniu mięska do puszki czy słoika należy wytrzeć krawędzie i założyć pokrywę lub zakrętkę. Do zamykania puszek potrzebne jest specjalne urządzenie. Kolejne po sterylizatorze. Stanowi to pewną barierę. Jak ktoś – tak jak ja traktuje wyroby domowe jako sposób na życie to z czasem taki sprzęt skompletuje, ale wielu pozostaje na etapie pasteryzacji i tyndalizacji. Słoiki i zwykły garnek ułatwiają sprawę.

Co sie dzieje podczas sterylizacji. Ładuję do urządzenia puszki, zalewam je wodą. Zakładam szczelnie pokrywę i grzeję. Sterylizator to rodzaj szybkowaru. Pod ciśnieniem można osiągnąć wyższą temperaturę bez wrzenia wody. Mój sterylizator potrafi osiągnąć maksymalnie około 130 st. C. Pozwala to unicestwić formy wegetatywne i przetrwalnikowe rezydujące w puszcze czy słoiku. Oczywiście przy założeniu, że obróbka termiczna trwa odpowiednią ilość czasu. Tym razem użyłem puszek 300 g, osiągnąłem maksymalną temperaturę i utrzymałem ją przez 40 minut, a później przestałem grzać, ale konserwy zostawiłem w urządzeniu do czasu aż wystygnie i zmniejszy się w nim ciśnienie.

blank

Finalnie otrzymałem pyszną konserwę kanapkową, ale bez problemu można ją rozgrzać, dodać do ugotowanego ryżu i jest turystyczny obiad.

blank

blank

Spróbujcie sami. W słoikach i tylko pasteryzując. Jak się spodoba to można iść dalej tą ścieżką. Smacznego.

Wersja filmowa przepisu jest na YT https://youtu.be/T7HtoqBp9uY

Subskrybuj kanał

Zapraszam do wspierania kanału 💥 przyśpieszy to jego rozwój i powstaną nowe, ciekawsze treści 😁. Zajrzysz za kulisy. Otrzymasz informacje wcześniej i będzie ich więcej.

[wp_ad_camp_1]

Leave a Reply