Pyszna i Prosta Mielonka wieprzowo-drobiowa. Szynkowar.

Pyszna i prosta w wykonaniu mielonka wykonana bez dodatku soli peklującej. Wędlina z chudego mięsa, parzona, a nie pieczona i bez azotynów – czyli tak zdrowo i dietetycznie jak się da. Wymyśliłem i wykonałem ją na szybko, pod presją czasu i bez szans na wcześniejsze przemyślenie oraz przygotowanie. Miała być prosta, aromatyczna i smaczna.

Pomocnym akcesorium okazał się szynkowar. Jest niezastąpiony w tego typu działaniach i po raz kolejny sprawdziło się powiedzenie, że tylko wyobraźnia nas ogranicza. Dwa rodzaje mięsa i dwie handlowe przyprawy – prostota i dobry smak. Nawet wygląd udało się trochę urozmaicić.

Składniki: na 2 szynkowary 1,5 kg. Maksymalny ładunek około 2,2 kg

  • 1 kg szynka (może być łopatka lub schab)
  • 1 kg filet z piersi indyka
  • 20 g soli ziołowej
  • 18 g soli czosnkowej

Wykonanie tej wędliny jest błyskawiczne. Zacząłem od zmielenia obu mięs maszynką na oczku nr 8. Każde do osobnego pojemnika. Do indyka dodałem sól czosnkową. Można dodać dodatkową porcję czosnku mielonego – jeżeli lubicie mocniejszy jego smak i aromat. Szynkę przyprawiłem sola ziołową.

Mięso wymieszałem (każde z osobna), żeby rozprowadzić przyprawy i doprowadzić do lekkiej kleistości mięsa. Z każdego mięsa formuję formuję kulki wielkości pulpeta. Nie muszą być równe.

Układam kulki w szynkowarze tworząc warstwy. W każdej warstwie 2 kulki jednego mięsa i jedna drugiego. W kolejnej warstwie układam tak, by mięso jednego rodzaju leżało na mięsie innego rodzaju.

blank

Każdą warstwę dokładnie ubijam. Tworzę w ten sposób swego rodzaju przekładańca, którego przekrój będzie z każdym plasterkiem wędliny wyglądał inaczej.

Obróbka termiczna: wodę nagrzać do 80 st. C wstawić szynkowar i utrzymywać w tej temperaturze przez 2 godziny. Po parzeniu należy odlać zgromadzone pod pokrywą szynkowara skropliny i czas na studzenie w zimnej wodzie około 30 m i schowanie do lodówki na 8 godzin.

blank

Następnego dnia wędlina jest gotowa. Typowa mielonka kanapkowa. Nie zawiera azotynów więc jej kolor nie jest różowy, ale poprzez przekładanie rodzajów mięs powstała ciekawa mozaika, która uatrakcyjnia wygląd.

blank
blank

Jest jeszcze miejsce na dalsze modyfikacje – na przykład: można dodać do wieprzowiny paprykę, co podkreśli jej kolor. Można utworzone kulki obtoczyć w jednej lub różnych przyprawach co pozwoli uzyskać dodatkowe smaki oraz wyraźniej widoczne granice pomiędzy warstwami mięsa.

Tylko wyobraźnia nas ogranicza.

Spróbujcie sami – smacznego.

Więcej informacji o szynkowarach https://sklep.nomart.pl/q/?keywords=szynkowar

wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/tAwdfbTleNc

Jeżeli chcesz subskrybować kanał wystarczy, że klikniesz w ten link

[wp_ad_camp_1]

Leave a Reply