Indyk z kolorową papryką. Szynkowar

Szynkowar po raz kolejny a w nim indyk z kolorową papryką. Barwna i smaczna wędlina domowa. Same zalety. Drobiowa, więc lżejsza i mniej kaloryczna. Bez soli peklującej więc bez azotynów. Z kolorową pokrojoną w kawałki papryką jest świeża w smaku i super wygląda. Wędlina idealna dla małych niejadków, bo bez konserwantów, chuda, a jej wygląd wzbudza entuzjazm milusińskich. Tak jest gdy na stół ją podaję.

Wiele razy słyszałem – zrób znowu tą kolorową szyneczkę. Dorosłych też zachwyca smakiem i wyglądem. Bardzo prostą się ją robi. Zachęcam i szczerze polecam. Jeżeli macie w domu szynkowar to taka kolorowa wędlina powinna znaleźć się na Waszej liście do wykonania. W mojej opinii jest bardzo pyszna.

Składniki:

  • Pierś z indyka – 1 kg
  • kolorowa papryka – łącznie 150 -200 g
  • sól kuchenna 1,5 łyżeczki
  • pieprz czarny mielony 1 łyżeczka

Wykonanie:

To naprawdę bardzo proste. Mięso mielimy na najdrobniejszych oczkach. Paprykę kroimy w kostkę 1-2 cm. Mieszamy z mięsem i przyprawami oraz pokrojoną papryką. Jeżeli papryka nie jest bardzo jędrna to dołóżmy ją dopiero po wymieszaniu mięsa z przyprawami.

Po dodaniu papryki mieszamy do czasu aż będzie w miarę równomiernie w mięsie rozłożona, a drobiny mięsa ją okleją. Wtedy można zacząć napełniać szynkowar. Mieszaninę mięsa przypraw i papryki układamy w szynkowarze warstwami i ubijamy , ale nie za mocno, żeby z papryki miazgi nie zrobić, ale dostatecznie mocno by wypełnić puste przestrzenie.

Ja użyłem woreczka separacyjnego, więc przed napełnianiem umieściłem go w szynkowarze, a na koniec skręcam go, lecz nie zawiązuję na szczelnie. Pomoże mi on w zachowaniu zewnętrznej estetyki wędlin oraz w wydobyciu jej z szynkowara.

Napełniony szynkowar odstawiam na 2-3 godziny po czym przystępuję do parzenia. Temperatura parzenia 80 st C, a czas to około 2 godziny. Nie przegrzewać i nie przeciągać czasu bo papryki zaczną się rozpadać.

Po parzeniu wylewam przez nieszczelności pokrywy zgromadzoną w szynkowarze ciecz, studzę go w zimnej wodzie przez okres 30 minut (jak jest chłodno można wystawić na zewnątrz). Po wstępnym schłodzeniu umieszczam szynkowar w lodówce na minimum 8 godzin. Nie należy go długo przechowywać. Ta wędlina jest najlepsza na świeżo.

Świetnie wygląda i takoż smakuje 🙂

Spróbujcie sami. Smacznego

Wersja filmowa jest dostępna na YT https://youtu.be/q8JdScwz3zg

1 komentarz

    • Mateusz, 13 marca, 2020, 5:23 pm

    Odpowiedz

    Pięknie to wygląda, muszę spróbować tego przepisu. Zawsze wychodzi wspaniale. Lubię tu zaglądać i papugiwać w domu.

Dodaj komentarz