Wołowina w słoiku przyprawiona w stylu jerky.

Zostało mi sporo kawałków różnej wołowiny oraz słoik mieszaniny przypraw do beef jerky. Postanowiłem to połączyć i wykonać z tych składników wołowinę w słoikach przyprawioną w stylu jerky.

Dlaczego słoiki ? Dlatego, że da się je długo przechowywać i stanowią gotowe danie mięsne , które można spożywać na zimno lub zmienić w danie obiadowe. Wygodny i pyszny zapas na wyciągnięcie ręki. Na gorąco będzie się dobrze komponował z ryżem czy kaszą, ale również z chlebem bardzo smacznie będzie. Oczywiście dla wielbicieli tego smaku.

Składniki:

  • Kawałki wołowiny – po oczyszczeniu u mnie było 2,7 kg
  • Ulubiona mieszanka przypraw do jerky – są na rynku różne , ale można zrobić samemu. Na tym blogu jak wpiszecie w wyszukiwarce słowo jerky to wyświetlą artykuły z tym związane, a w nich kompozycje przypraw.
  • Można smak i aromat wzbogacić 1 łyżeczką granulowanego czosnku oraz w razie potrzeby posolić (dosolić)

Wykonanie:

Wołowinę oczyścić z błon twardszych kawałków mięsa z okolić ścięgien. To podstawa, żeby wybrać tylko te części mięsa, które się z łatwością kroją. Wołowinę pokroić na kawałki różnej wielkości 1-5 cm, a następnie podsmażać na patelni porcjami. Do smażenia najlepiej użyć smalcu. Podsmażać trzeba krótko – około 10 minut na odkrytej patelni. Określić można 3 etapy.

  • I podsmażanie na gorącym tłuszczu – często mieszamy.
  • II mięso uwalnia sok – jest go niewiele i szybko odparuje
  • III jak się wydzielona wilgoć zredukuje zaczyna się ponownie intensywne podsmażanie. Teraz 2-3 minuty i koniec.
blank

Podsmażać małymi partiami to przebiegnie to szybko. Do smażenia nie dodawać żadnych przypraw.

Po zakończeniu wstępnej obróbki cieplnej nadającej smak i aromat czas jest na dodanie przypraw, wymieszanie i napełnianie słoików. Podczas napełniania mięso należy warstwami ubijać oraz na koniec dodać po około 50 ml wody do każdego słoika o pojemności około 500 ml. zrekompensuje to utratę soków podczas smażenia. Można dodać więcej, ale wtedy żeby zagęścić płyn w słoiku może nie wystarczyć samo mięso i można się wspierać żelatyną.

blank

Pasteryzacja – najlepiej 3 etapy. Przerwa pomiędzy nimi – 1 dzień.

  • I – 80 st. C – 2 godziny (od momentu uzyskania temperatury)
  • II – 80 st. C – 1 godzina
  • III – 80 st. C – 1 godzina
blank

Przechowywać w chłodnej i ciemnej piwnicy (spiżarni) lub w lodówce. Jeżeli zakrętki słoików wskazują na dobre zassanie to powinny wytrwać miesiące, a nawet lata.

Efekt końcowy jest pyszny i aromatyczny. Znakomity na zimno jak i gotowa część mięsna do dania obiadowego. Wystarczy tylko rozgrzać.

blank
blank

Spróbujcie sami. Smacznego.

Wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/usvG_lbWySE

Jeżeli chcesz subskrybować kanał wystarczy, że klikniesz w ten link

[wp_ad_camp_1]

Leave a Reply