Piwo Miodowe (podstawy piwowarstwa)

Coś dla tych, co z piwowarstwem domowym nie mieli jeszcze styczności. Prosty sposób na własne piwo domowe z aromatem i smakiem miodu.

Niezbędny sprzęt zawiera się w „zestawie do wyrobu piwa domowego”. W takim komplecie jest też surowiec – baza do produkcji piwa, którą wzbogacamy miodem (około 3,5 kg).

 

Czyszczenie i odkażanie sprzętu. Wszystko, czego używamy przy produkcji piwa, powinno być wymyte ciepłą wodą i prostym płynem do mycia, a następnie odkażone gorącą wodą lub za pomocą takich środków jak pirosiarczyn czy OXY.

Surowiec bazowy (z zestawu) i miód należy rozpuścić w kliku litrach zagotowanej wody, a następnie całość ostudzić do około 25 st C i rozcieńczyć wodą do objętości 20-23 litry.

Użyta woda powinna nam smakować, może być z kranu lub ze sklepu.

Drożdże dodajemy po rozmieszaniu w 1/2 szklanki przegotowanej i ostudzonej wody.

Fermentacja powinna trwać od 7-14 dni – ale może to trwać dłużej. Kilka dni po zakończeniu fermentacji – można butelkować.

Butelki powinny być dokładnie wymyte. Ja je odkażam w piekarniku – po 20 sztuk 20-30 minut 120-150 st. C Można je też odkażać wcześniej wspomnianymi preparatami.

Do każdej butelki dodajemy 4 gramy cukru lub glukozy. Dzięki temu piwo się nagazuje. Po zabutelkowaniu piwo powinno klika dni stać w temperaturze pokojowej, a potem może być przeniesione w chłodniejsze miejsce. Pierwsza próba po 3-4 tygodniach.

 

Leave a Reply