Ekstra karkówka grillowana z dodatkiem sosu BBQ.

Ekstra mi wyszła ta karkówka grillowana. Rodzina postawiła mi zadanie, na które nie byłem przygotowany. Miałem zrobić grilla na obiad, a mięsa w domu żadnego nie miałem. Nie było też czasu na przygotowanie go. Lećcie do miejscowego rzeźnika po karkówkę, a ja przygotuję sos BBQ.

Mimo, że nie było czasu na marynowanie mięsa, to grillowanie na obiad się udało nadzwyczaj dobrze. Karkówka wyszła pyszna. Spróbujcie wykonać ją sami w taki sam sposób. Zapewniam, że warto. Nie musi być żaden ekstra grill. Wystarczy zwykły z pokrywką.

Składniki sosu:

  • sos sojowy ciemny – 2 łyżki
  • sos Worcestershire – 1 łyżka
  • musztarda – 1 pełna łyżka
  • whisky – około 30 ml
  • ulubiona przyprawa do grilla – 2 łyżki. Jeżeli nie zawiera soli to sól osobno, ale nie więcej niż 10 g na kg mięsa. Lepiej mniej bo sól jest też w innych składnikach.
  • papryka ostra – 1 pełna łyżeczka.
  • no i oczywiście karkówka

Wykonanie:

Rozpalam grilla. Składniki sosu mieszam i trzymam w chłodzie.

Karkówkę surową kroję w grube plastry około 3 cm i bez przyprawiania kładę na rozgrzanego do 170-200 st. C grilla. Opiekam na otwartym grillu po około 5 minut na stronę (aż się zarumieni). Płomienie, które delikatnie muskają mięso są nawet wskazane. Następnie czynności powtarzam tylko przy zamkniętej pokrywie.

W pierwszy cyklu opiekam powierzchnię, a w drugim piekę środek. Jak dotąd prosto – prawda? I tak będzie dalej. Pozostało teraz ponowne obrócenie i posmarowanie obficie jednej strony sosem, pozostawienie na przykrytym grillu przez 2 minuty, ponowne obrócenie, posmarowanie drugiej strony i ostatnie 2 minuty grillowania.

Efekt końcowy to pyszne w smaku pieczone mięso z politurą ze smakowitego sosu BBQ, który stanowi jedyną przyprawę. Karkówka świetnie pachnie i jest soczysta. Szybko znika z talerza i wymusza postanowienie w stylu – jutro zrobię to jeszcze raz 🙂

blank

Spróbujcie sami. Smacznego.

wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/TvLOmN_3GFY

Jeżeli chcesz subskrybować kanał wystarczy, że klikniesz w ten link

Jeżeli nie masz grilla to może wybierzesz któryś z tych – zapraszam.

[wp_ad_camp_1]

 

Leave a Reply