Domowy ser Mascarpone i zrobiony z niego pyszny deser – to tematy dzisiejszego wpisu. Wykonanie obu jest banalnie proste i nawet osoby niedoświadczone w kuchennych działaniach powinny sobie z tym poradzić.
Mascarpone można wykonać jako bardzo delikatny lub bardziej zwarty – wszystko zależy od czasu odsączania serwatki. Ser ten jest bardzo popularny i występuje w składzie wielu potraw i deserów. Właśnie do jednego z moich ulubionych deserów własnoręcznie zrobione mascarpone użyłem. Jeżeli jeszcze go nie znacie – spróbujcie koniecznie – ten deser jest PYSZNY !. Domowy ser mascarpone warto wykonać samodzielnie chociażby z tego powodu że dopasujemy do własnych potrzeb jego gęstość oraz ilość jaka jest nam potrzebna.
Składniki: (na około 500 g mascarpone)
- 400 ml śmietana do zup 18 %
- 400 ml śmietanka 30-36 %
- 1 szklanka mleka
- 2 łyżki stołowe soku cytrynowego
Do deseru potrzebne będą:
- mascarpone
- masa kajmakowa (krówkowa) – może być ze sklepu, ale można ją też wykonać samodzielnie gotując około 2 godziny skondensowane słodkie mleko. Czasochłonne i łatwe tylko dla posiadaczy urządzeń pokrewnych termomiksowi, którem mają zdolność podgrzewania i mieszania jednocześnie.
- owoce świeże lub mrożone
- okrągłe biszkopty
- 1 szklanka mocnej kawy
- 1 łyżka dobrego kakało
- 50 ml likieru pasującego smakiem np. amaretto, miodówka itp.
Wykonanie mascarpone:
Śmietany i mleko przełożyć do garnka i wymieszać, a następnie podgrzać powoli do temperatury około 55 st C. Dodać 2 łyżki stołowe soku z cytryny, wymieszać i ponownie powoli podgrzewać aż do osiągnięcia temperatury 72-73 st. C.
Po jej osiągnieciu grzanie wyłączyć, ale zawartość garnka wciąż mieszać jeszcze przez kilka minut, po czym pozostawić do przestudzenia.
Jak nasze pierwotne, jeszcze rzadkie mascarpone przestygnie należy gęste sito wyłożyć serowarską chustą lub gazą. Jak niezbyt gęsta to kilka warstw. Wylać do tak przygotowanego sita zawartość garnka. Sito powinno mieć pod sobą jakieś naczynie na ociekającą serwatkę.
Serwatka zacznie się oddzielać, a ser zagęszczać. Można ten proces wspierać poprzez unoszenie krańców chust (gazy) lub delikatny docisk z góry, ale to nie jest konieczne. Na czas odsączania serwatki sito wstawić w chłodne miejsce. Czas może być różny w zależności od składników i procesu ich przygotowania oraz od pożądanej gęstości sera mascarpone.
Najszybciej doczekamy się efektu po godzinne, ale zwykle to jest kilka godzin. Jeżeli ser mimo upływu czasu nie chce się wyraźniej zagęścić – położyć na nim talerzyk i jakieś obciążenie nie większe niż 1 kg.
Po zagęszczeniu przechowywać w lodówce.
Wykonanie deseru: Jest on zainspirowany przepisem z Kwestii Smaku
- Masę kajmakową i mascarpone zmiksować w równych proporcjach
- Przygotować pucharki, w których deser będzie podany.
- Likier dodać do kawy i wymieszać
- Dosłownie na mgnienie oka zanurzyć biszkopt w kawie i położyć na dnie pucharka (pucharków)
- Przykryć biszkopt mieszaniną sera i kajmaku
- Posypać owocami. Ja uwielbiam maliny. zarówno świeże jak i mrożone. Mrożonych wato używać szczególnie wtedy, gdy deser na podanie musi trochę poczekać.
- Owoce przykryć kolejną warstwą masy
- Na wierzchu złożyć kolejny umoczony w kawie biszkopt (może być ich więcej)
- Po wierzchu posypać przez sitko – dobrym kakałem
- GOTOWE i PYSZNE
Zachęcam do samodzielnego wykonania przede wszystkim domowego mascarpone, ale także i opartego na nim deseru.
Smacznego życzę
Przepis w wersji filmowej jest na YT https://youtu.be/7sS1hPNNRww
Jeżeli chcesz subskrybować kanał wystarczy, że klikniesz w ten link
[wp_ad_camp_1]
„świeże” z błędem ortograficznym strasznie wyglądają, dalej nawet czytać się nie chce
Dobry chochlik – kilka lat przetrwał niezauważony. Dzięki za zwrócenie uwagi. Poprawione.