Peklowanie to technika konserwowania żywności, która polega na zanurzeniu jej w specjalnej soli. Jeśli zastanawiasz się, czym jest peklosól, jak stosować ją do peklowania, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze na temat soli do peklowania. Podpowiemy Ci także, jak jej używać, aby przedłużyć trwałość produktów żywnościowych i nadać im charakterystyczny smak. Z naszym poradnikiem peklowanie nie będzie już dla Ciebie żadną magiczną sztuką! Zapraszamy do lektury.
Peklosól — co to jest?
Peklowanie znane jest od wieków. Dzięki temu procesowi mięso jest bezpieczne do spożycia i można je znacznie dłużej przechowywać. Aby móc zająć się w profesjonalnie tym sposobem konserwowania żywności, warto wiedzieć, co to jest peklosól. Otóż składa się ona z soli warzonej, czyli inaczej mówiąc kuchennej, oraz azotynów lub azotanów sodu i potasu. Są to bardzo ważne składniki niezbędne podczas peklowania. Dlaczego? Ponieważ zapobiegają rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za psucie się żywności. Istnieje wiele obaw dotyczących stosowania tego rodzaju soli, jednak zastosowane proporcje sprawiają, że jest uznana za bezpieczną dla zdrowia, a jej zalety zdecydowanie przewyższają potencjalne wady. Dlatego też należy stosować peklosól do konserwacji mięsa, aby zapobiec namnażania się niebezpiecznych bakterii zagrażających zdrowiu, a nawet życiu.
Sól peklowa czy zwykła? Zobacz, czym się różnią
Sól kuchenna jest każdemu doskonale znana. Wykorzystuje się ją na co dzień do przyprawiania wielu potraw, a wielu ludzi nie wyobraża sobie jedzenia pozbawionego jej smaku. Czym jednak różni się zwykła sól warzona od soli peklowej? Przede wszystkim chodzi o dodatki w postaci azotynów i azotanów. Sprawiają one, że peklosól nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Nie należy jej używać do przyprawiania czy też podczas gotowania. Jest ona przeznaczona tylko i wyłącznie do peklowania. Solanka zawierająca sól peklową nada żywności słony smak i pozbawi nadmiaru wody. Podobnie działa sól kuchenna. Jednak peklosól działa znacznie szybciej dzięki zawartości azotynów i azotanów. Poza tym zapobiega namnażaniu się groźnych bakterii, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli zamierzasz przyrządzać wędliny w domowych warunkach.
Peklosól — zastosowanie
Sól peklowa znacznie przedłuża trwałość mięsa i wędlin, a także nadaje im właściwą barwę oraz smak. Jest wprost niezbędna przy peklowaniu mięsa do wędzenia. Idealnie nadaje się również do przygotowania znakomitych marynat, dzięki którym żywność nabierze głębi smaku i aromatu. Poza tym dzięki peklosoli mamy możliwość spożywania mięsa niemalże od razu po peklowaniu. Wystarczy jedynie odpowiednio je przepłukać i usunąć nadmiar soli, a następnie można już zająć się jego gotowaniem, pieczeniem czy grillowaniem. Czy jednak zawsze należy stosować sól peklową? Czym zastąpić peklosól, aby cieszyć się doskonałym smakiem mięsa? Można oczywiście użyć zwykłej soli z dodatkiem odpowiednich przypraw, ale jak wcześniej wspominaliśmy, sól kuchenna nie ma tak silnego działania bakteriostatycznego. W związku z tym nie przedłuży trwałości kiełbas, mięsa i wędlin. Do peklowania najlepiej używać peklosoli, która zapobiegnie namnażaniu się bakterii.
Peklosól — ile na kg mięsa i gdzie kupić najlepszą mieszankę?
Jeśli decydujesz się na samodzielne peklowanie, warto wiedzieć, jakie powinny być proporcje soli peklowanej względem ilości mięsa. Przede wszystkim wyjaśnijmy, że są dwa sposoby peklowania — na sucho i mokro. Peklowanie na sucho polega na natarciu mięsa peklosolą i aromatycznymi przyprawami. Z kolei podczas peklowania na mokro zanurza się daną żywność w roztworze peklosoli i różnego rodzaju przypraw. Najczęściej stosuje się liście laurowe, kolendrę, goździki, ziele angielskie, rozmaryn i pieprz czarny, ale oczywiście ostateczny wybór należy do Ciebie. Jeśli chodzi o proporcje, to przy peklowaniu mięsa na sucho zazwyczaj używa się od 17 do 23 gram peklosoli na 1 kg mięsa, a przy metodzie na mokro — od 34 do 40 gramów soli peklowej na 1 kg mięsa. A jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić peklosól, jest ona dostępna w wielu sklepach i marketach. Jednak bez wątpienia najlepiej wybrać tę od sprawdzonego sprzedawcy. Nasz sklep wędzarniczy ma swojej ofercie nie tylko zwykłą sól peklową, ale również peklosól z dodatkiem ziół. Dzięki takiej mieszance wydobędziesz głębię smaku i aromatu przygotowywanych potraw.
Podsumowanie
Jak zatem widzisz peklosól jest niezbędna podczas peklowania mięsa. Nie tylko konserwuje żywność, ale także nadaje im odpowiednią barwę i smak. Skoro już wiesz, czym jest peklosól, jak stosować ją podczas samodzielnego przygotowywania wędlin, możesz odkryć zupełnie nowe smaki. Jeśli interesuje Cię wędliniarstwo domowe, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. W Nomart.pl znajdziesz szeroki wybór sprzętu i akcesoriów. Znajdziesz u nas m.in. szynkowar komplet, który z pewnością spełni oczekiwania każdego, kto chce produkować smaczne, domowe wędliny. Zapraszamy!
Czy to prawda, że wyrobów z peklosolą nie można podgrzewać powyżej 130°C?
Jeżeli w mięsie pozostaną azotyny w stanie wolnym (a wchodzą one w skład soli peklującej) to w wyniku obróbki wysokotemperaturowej takiej jak pieczenie, grillowanie czy smażenie może dojść do wytworzenia związków niebezpiecznych dla zdrowia. Pisząc o azotynach w stanie wolnym mam na myśli tą ich część, która nie weszła w reakcję z hemoglobiną w mięsie. Może tak się stać, gdy dawka soli jest większa niż wymagana. Do obróbki wysokotemperaturowej należy wiec co najmniej ograniczać ilość azotynów, a najlepiej nie używać wcale.