Kiełbaski rybne z krewetkami to mniej popularny rodzaj kiełbasek, a szkoda, bo smaczny i aromatyczny. Dobre są na grilla, smażone, a także pieczone i wędzone. Każda z tych postaci ma swoje zalety . Osobiście preferuję wersje grillowane lub smażone, ale w innych postaciach także chętnie je na talerzu widzę.
Oczywiście to będzie rarytas dla wielbicieli smaku ryb i szczególnie krewetek. Kto te smaki lubi to i kiełbaski także doceni. Polecam i zachęcam do wykonania. Kiełbasa która w składzie ma ryby i krewetki to atrakcyjna w smaku i zapachu strawa.
Skład można modyfikować. Zwiększyć ilość owoców morza lub użyć różnych gatunków ryb. Podany przepis jest recepturą bazową. składniki mogą być świeże lub mrożone.
Składniki:
- Mintaj 1 kg (u mnie filet)
- krewetki surowe 0,4 kg
- 2 jajka
- 2 małe cebule – może być szalotka.
- 2 ząbki czosnku
- 1 szklanka tartej bułki
- 21 gram soli zwykłej (15 g/kg)
- 1 łyżeczka pieprzu czarnego mielonego
- koperek i natka pietruszki – wedle uznania.
Wykonanie:
Cebulę i czosnek drobno pokroić i podsmażyć na niewielkiej ilości oleju – aż się zaczną złocić.
Ryby (jeżeli trzeba) oddzielić od skóry i usunąć ości. Krewetki surowe – potrzebne są obrane i pozbawione głowy i ogonków. Podstawowe mielenie przeprowadza się maszynką z użyciem oczka 8 mm. Można jednak mielić i drobniej i grubiej. Można też stosować różne warianty mielenia.
Do zmielonej masy należy dodać przyprawy, tartą bułkę, jajka, a następnie składniki wymieszać. Na sam koniec posiekać świeży koperek i natkę pietruszki, dodać i ponownie wymieszać, po czym od razu napełniać jelita z użyciem maszynki lub nadziewarki. Mogą to być jelita cienkie – baranie – jak ja do tej produkcji użyłem lub grubsze jelita wieprzowe. W nich znakomicie nada się do grillowania.
Mój plan zakładał wykonanie 2 wersji. Jedna Smażona na patelni zwykłej lub grillowej, a druga – wędzona na gorąco i podsuszana. W smażeniu nie ma filozofii więc nie będę się rozpisywał. Wędzenie cienkich kiełbasek to:
- 70 st. C – 2 godziny
- 80 st. C – 30 minut
- 90 st. C – 15 minut.
W każdym etapie czas liczymy od momentu osiągnięcia temperatury. Wędzone kiełbaski można pozostawić w stygnącej wędzarni (bez dymu) by się intensywnie podsuszały. Proces ten można kontynuować w temperaturze pokojowej przez 12 godzin, a następnie schować do lodówki.
Zarówno w wersji smażonej jak i wędzonej kiełbaski są krótkotrwałe – do bieżącego zużycia.
Smakowite i aromatyczne w obu wersjach. Aromat wędzenia dławi trochę zapach koperku i natki pietruszki, jeżeli będzie w takiej ilości jak dodałem ja. W smaku oba te składniki są wyraźnie wyczuwalne. W wersji smażonej smaki i aromaty ryby, krewetek są świetnie podkręcane przez cebulę i czosnek oraz zielone dodatki. Pieprzowy pazurek stawia kropkę nad i 🙂
Spróbujcie sami.
Smacznego
Wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/RV4JkEg_kp0
Jeżeli chcesz subskrybować kanał wystarczy, że klikniesz w ten link
[wp_ad_camp_1]
Leave a Reply