Kiełbasa na Gorąco i Kiełbasa Grillowa. Wędzona lub Grillowana.

Zacna kiełbasa biesiadna. Może to być kiełbasa na gorąco wędzona lub kiełbasa grillowa. Obie metody wykonania się sprawdzą. Jako wędzona lub grillowana jest pyszna i wzbogacona o cechy właściwe dla metody obróbki. Aby jednocześnie wykonać kilka kilogramów kiełbasy na grillu – musiałby on być wielki, ale w odpowiedniej wędzarni to nie stanowi problemu i można nakarmić większą ilość biesiadników.

Często łączę te dwie metody piekąc i aromatyzując dymem kiełbasę w wędzarni oraz grillowanie większego kawałka mięsa na ceramicznym grillu. To się sprawdza znakomicie i na takiej biesiadzie nikt na jedzenie nie czeka. Praktyka u Praktyka – robię wyroby domowe. Rób je razem ze mną – domowe jest lepsze.

Składniki kiełbasy:

  • 3,3 kg łopatki wieprzowej
  • 1,2 kg chudego boczku
  • jogurt naturalny 150-200 ml (poprawia smak, strukturę i soczystość kiełbasy)
  • 30-40 g ulubiona przyprawa do grilla – ja dałem podlaską
  • 65-70 gramów soli zwykłej (gdy to ma być kiełbasa na grilla) lub mieszaniny pół na pół z solą peklującą (gdy obróbka termiczna nie przekracza 120 st. C.

Wykonanie kiełbasy:

Mięso z łopatki dzielę na dwie podobne części – okrawki z tłuszczykiem i czyste mięso. Okrawki mielę na drobnym sitku – najlepiej 2,5 mm. Czyste mięso mielę z użyciem szarpaka, ale można też kroić nożem na kawałki 1-2 cm. Boczek w całości mielę na sitku 8 mm.

W kolejnym kroku dodaję przyprawy i mieszam, a następnie dodaję naturalny jogurt i dokładnie rozprowadzam go w całej objętości mięsa. Taką mieszaninę odkładam do lodówki na minimum 12 godzin, a optymalnie na 1-2 dni. Po tym czasie dodaję 200 ml lodowatej wody i wyrabiam do czasu uzyskania spójnej mięsnej masy. Dla kiełbasy grillowej nie jest bardzo istotna struktura, ale jeżeli przewidujemy, że coś może zostać po biesiadzie, to warto poświęcić siłę i czas na wyrabianie, by krojona na zimno kiełbasa wyglądała ładnie.

blank

Napełniłem jelita wieprzowe 28-30 mm. Wykonując kiełbasę w wersji na grilla warto jest skręcić ją w odcinki 15-20 cm, ale planując wykonanie w wędzarni i w niej podpiekanie – można skręcanie pominąć, a biesiadnikom odkrajać porcje kiełbasy według życzenia. Ja założyłem wykonanie kiełbasy w wędzarni, więc nie skręcałem odcinków, tylko nawinąłem długie pętka.

blank

Obróbka termiczna kiełbasy:

Najpierw osuszanie i osadzanie w temperaturze nie wyższej niż pokojowa, a po 1-2 godzinach dosuszanie w wędzarni rozgrzanej do 50 st. C. Następnie czas na wędzenie w temperaturze nie mniejszej niż 60 st. C do uzyskanie koloru – około 2,5-3 godziny. Użyłem mieszaniny buka i śliwy – ale to nie jest istotą przepisu. Trochę nieprecyzyjnie wyraziłem wartość temperatury – już wyjaśniam. Wędzę w wędzarni Borniak. Bez użycia grzałek, tylko na samym generatorze dymu wędzarnia ta latem rozgrzeje się do wyższej temperatury – nawet ponad 70 st. C, ale zimą tego nie zdoła dokonać więc załączą się grzałki i utrzymają minimalną wskazaną temperaturę. To specyfika tej wędzarni i może nie dotyczyć innych rozwiązań.

Po uzyskaniu ładnego koloru – koniec dymienia i czas na podpiekanie w 120 st. C . Teraz przyda się termometr, bo trzeba znać temperaturę wewnątrz kiełbasy. W jedno pęto wbijam sondę termometru. Pożądana temperatura wewnątrz kiełbasy zawiera się w zakresie 63-67 st. C ja preferuję jej górny zakres.

blank

Uzyskanie temperatury oznacza koniec obróbki termicznej. Jeżeli wyłączymy grzanie, ale wędzarnia pozostanie zamknięta, to można jeszcze kilkanaście minut przetrzymać gorącą kiełbasę przed podaniem gościom. Na grillu o to trudniej.

blank

Gotowa kiełbasa jest soczysta, intensywna w smaku i pachnąca dymem. Podpiekanie w 120 stopniach powoduje karmelizację powierzchni, co czyni kiełbasę jeszcze bardziej smakowitą. Spróbujcie sami. Smacznego.

blank

Wersja filmowa przepisu jest na YT https://youtu.be/LhXPmRnMeak

Leave a Reply