Ser Paneer. Pyszny ser rodem z Indii wykonany w naszych warunkach. Bardzo prosty, bardzo szybko się go wykonuje i jest smakowity. Nawet jak nie masz podstawowej wiedzy serowarskiej – zrobisz go bez problemu.
Ser jest znakomity jako przekąska o smaku naturalnym lub z dodatkami słodkimi lub wytrawnymi. Świetnie się nadaje do sałatek oraz na kanapki. Spróbujcie – to naprawdę nic trudnego.
Składniki:
- 3 mleka bezpośrednio od krowy lub kupionego w sklepie z oznaczeniem ŚWIEŻE (nie UHT)
- ocet spirytusowy 1-2 łyżki (można zastąpić octem winnym – około 2 łyżek na początek lub sokiem z 1 cytryny.
Wykonanie:
Mleko wlać do garnka i podgrzewać do zagotowania często mieszając. W chwili zagotowania dodać jdną łyżkę octu spirytusowego. Wlać ją na wirujące mleko i od razu zamieszać. Reakcja powinna być niemal natychmiastowa. Pojawią się grudki i zacznie ich szybko przybywać do czasu aż pokryją całą powierzchnię grubą warstwą. Jeżeli koagulacja nie nastąpi to dodać jeszcze trochę octu – maksymalnie podwajając jego ilość.
Cały proces tworzenia się serowego ziarna powinien trwać 2-3 minuty i w tym czasie zawartość garnka powinna być utrzymywana na granicy wrzenia.
Kolejny etap to odcedzenie serwatki. Zawartość garnka wlać do gęstego sita lub durszlaka. Należy użyć chusty serowarskiej lub gęstej tkaniny, zwłaszcza jak naczynie, do którego wlewamy nie jest zbyt gęste.
Po odcieknięciu serwatki ser należy przez chwilę przepłukiwać bieżącą wodą w celu pozbycia się octowych resztek.
Na koniec ser należy przełożyć do foremki lub innego pojemnika z otworami umożliwiającego odprowadzenie odciskanej serwatki. Powierzchnię sera należy przykryć tkaniną lub serowarską chustą i dociskać ciężarem 3 kg (1 kg/100 g sera) przez 30 minut. Po tym czasie ser jest gotowy.
Można go solić (na przykład solą ziołową), można podawać na słodko – na przykład z miodem. Może stanowić przekąskę lub element składowy kanapki lub sałatki.
Zachęcam do spróbowania.
Wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/FauWqwoOLsU
Jeżeli chcesz subskrybować kanał wystarczy, że klikniesz w ten link
Podstawy serowarstwa znajdziesz w tej książce
[wp_ad_camp_1]
ja ten ser bardzo często robię ale po wystygniciu i wyciśnięciu serwatki wsadzam na dobę do solanki (domownicy lubią słonawe sery)
Rewelacyjny przepis:) Banalny sposób na szybkie wykonanie własnego dobrze smakującego sera! Każdy powinien spróbować:)
Ser zrobiłem wczoraj i dzisiaj był gotowy na śniadanie. Delikatny w smaku i rzeczywiście prosty w wykonaniu. Użyłem mleka ze sklepu, Piątnica 3,2 – świeże 1 litr i wyszło mi dokładnie 157 g sera. Następnym razem pewnie zrobię z 2-3 litrów.