Boczek z grilla chyba nigdy mi się nie znudzi, zwłaszcza, że można go przyrządzić na wiele różnych sposobów i nadać mnóstwo odmiennych smaków. W tej wersji klasyczną pieprzno ziołową wersję wzbogacam miodem i ostrą papryką. Efekt końcowy bardzo mi odpowiadał.
Przygotowanie dobrze jest rozpocząć kilka dni wcześniej by boczek miał czas na „kąpiel” w przyprawach. Zastosowaną mieszankę można wzbogacać lub modyfikować w oparci o własne preferencje.
Sezon grillowy jeszcze trochę potrwa więc zachęcam do własnych wariacji na temat 🙂 by w Waszych domach też lekko dymił grill, pachniał boczek i otaczające go zioła.
Składniki:
- 2 kg cienkiego chudego boczku
- sól kamienna 40 g
- pieprz czarny mielony 1 łyżeczka
- tymianek 1 łyżeczka
- cząber 1 łyżeczka
- rozmaryn 1/2 łyżeczki
- czosnek mielony 1/2 łyżeczki
Składniki dodatkowe:
- papryka ostra 1 łyżeczka
- miód pszczeli 2-4 łyżki stołowe
Wykonanie :
Przygotowania najlepiej rozpocząć 3-5 dni wcześniej. Potrzebny będzie płat boczku cienkiego i chudego. Takiego, który da się łatwo zrolować. To czy boczku użyjemy w jednym płacie czy w kliku to jest kwestia wyboru wykonawcy. Ja sugeruję by były to płaty o masie zbliżonej do 1 kg.
Płaty boczku powinny być bez skóry. Po opłukaniu i osuszeniu należy je natrzeć mieszaniną soli i przypraw, a następnie złożyć do pojemnika lub zapakować próżniowo i przechowywać w lodówce codziennie obracając.
Po zakończeniu suchego peklowania rozgrzewamy grilla do około 160-180 st C opiekamy boczek krótko lecz intensywnie po obu stronach, a następnie płaty boczku po stronie wewnętrznej posypujemy ostrą papryką i polewamy płynnym miodem pszczelim.
Teraz czynność dość trudna, bo boczek śliski i gorący, a należy go zrolować i związać by w tej postaci utrwalić. Po zrolowaniu roladki z boczku wracają na grilla , który powinien wciąż utrzymywać tę samą temperaturę. Dobrze jest osłonić boczek od bezpośredniego działania żaru i jeżeli jest taka możliwość użyć rusztu kątowego – takiego jak do żeberek czy pieczeni.
Rolady boczkowe podpiekamy przez około 30 minut obracając na ruszcie co około 10-15 minut (zależy od intensywności grzania). Celem jest chrupiąca powłoka zewnętrzna. Cały proces powinien zająć około 40-60 minut, a produkt końcowy jest pyszny 🙂
Smacznego
Przepis w wersji filmowej jest na YT https://youtu.be/cXbPOdP8Gkw
[wp_ad_camp_1]
Super trafiłem tu z Youtube extra poprostu