Ser Hallumi (z krowiego mleka)

Halloumi to Cypryjski ser, który jest wytwarzany tradycyjnie z mleka owczego, ewentualnie mieszanki mleka owczego, krowiego i koziego. Jest serem półtwardym o dużej elastyczności. Ser halloumi można jeść świeży, smażony albo grillowany ponieważ topnieje w wysokiej temperaturze.

Znakomicie wychodzi także z samego mleka krowiego. Nasze rodzime mleko krowie jest dobrej jakości co pozwala wykonać ten pyszny ser.

 

Składniki:
Mleko 5 l
chlorek wapnia 0,5 g
Podpuszczka – zgodnie z zaleceniem producenta- ja użyłem podpuszczki suchej Browin 0,25 g.
Drobna mięta zielona Mentha spicata – nie mylić z bardziej u nas popularną miętą pieprzową Mentha piperita
sól morska niejodowana

Wykonanie:
Podgrzać mleko do 32 st. Następnie dodać chlorek wapnia wstępnie rozpuszczony w 50 ml przegotowanej i ostudzonej wody, delikatnie zamieszać i dodać podpuszczkę również wstępnie rozpuszczoną w 50 ml wody . Ostrożnie wymieszać, a następnie uspokoić mleko (wygasić w nim ruch), przykryć i zostawić przez minimum 30 minut dla wytworzenie skrzepu. Skrzep najpierw należy sprawdzić czy ma równy przełom, a następnie rozciąć nożem w 2 płaszczyznach i mieszać całą zawartość garnka przez 20-30 minut delikatnie podgrzewając do temperatury 37-38 st C

Odebrać serwatkę, przełożyć ziarno do sita i wstępnie odcisnąć dłonią a następnie przełożyć do małych foremek 100 -150 g dobrze odciskając.


Pozostawić na 15 minut , a po tym czasie obrócić serki w foremkach i pozostawić na kolejne 15 minut.

Kolejnym etapem jest parzenie sera.
Parzyć go należy w serwatce, którą uzyskaliśmy przy produkcji sera, ale wcześniej należy tę serwatkę pozbawić białka serwatkowego czyli zrobić z niej anari (ricottę)
Anari to świeży łagodny ser serwatkowy produkowany na Cyprze.
Ser ten uzyskujemy poprzez podrzenie serwatki na pogranicze wrzenia i jej zakwaszenie.
Po tym procesie mamy serwatkę pozbawioną w pierwszym etapie białka mlecznego a następnie białka serwatkowego i rozgrzaną do 90 st C.
Do takiej serwatki wkładamy serki i utrzymujemy temperaturę przez 20-40 minut.


Serki opadają na dno więc wcześniej do gara wkładamy jakąś podstawkę, która utrzyma serki odsunięte od dna.
Jak serki wypłyną to będą gotowe do dalszej obróbki.

Zgodnie z tradycją serki należy rozpłaszczyć , przyprawić solą i miętą po obu stronach i złożyć na pół. Serki są bardzo gorące i nie jest to łatwe i wymaga ostrożności.


Serki muszą ostygnąć, a następnie należy złożyć je w pojemniku do lodówki lub w chłodne pomieszczenie. Najlepsze są po kilku dniach, ale niecierpliwi mogą próbować już dnia następnego.

Ser cudownie aromatyczny i znakomity do bezpośredniego spożywania, do sałatek , a przede wszystkim do grillowania.

Smacznego – zapewniam że grillowane hallumi to coś wspaniałego  🙂

 

  • Marcin, 10 sierpnia, 2020, 10:24 am

  Odpowiedz

  Witam
  Czy mleko może być 0.5%, 1.5%, lub 2%?

  Pozdrawiam

   • Artur, 10 sierpnia, 2020, 6:19 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Są sery, które się robi z odtłuszczonego mleka, wiec co do zasady ser zrobić się da, ale ma to swoje konsekwencje. Nie należy oczekiwać identycznych efektów robiąc ser z mleka pełnotłustego i odchudzonego.

Leave a Reply