Gęś z grilla – piersi z kością cierpliwie grillowane.

Grillowana gęś, a dokładniej piersi gęsie z kością to danie dobra na rozpoczęcie większej grillowej biesiady. Apetycznie przypieczone porcje gęsiny wywołują entuzjazm biesiadników, a długi czas ich przygotowania i rozsiewane w tym czasie aromaty i skwierczenie pieczonego mięsa wystawiają cierpliwość oczekujących na wielką próbę.

Gęsina wymaga odpowiedniej temperatury i czasu, by była miękka i nie utraciła soczystości. Trudniej ją wykonać na otwartych grillach, ale grill z pokrywą winien już zapewnić mięsu właściwe warunki obróbki cieplnej. Ważny jest też odpowiedniej jakości węgiel drzewny – grube kawałki. Długo utrzymują pożądaną temperaturę bez gwałtownych zmian czym poprawiają jakość wyrobu. Gęś coraz częściej pojawia się na naszych stołach, a wykonane z niej dania są pyszne i warte powtórzenia.

Składniki:

  • Piersi gęsie z kością 2 szt. (około 2 kg)
  • 2 spore ząbki czosnku
  • 2 płaskie łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka mielonego pieprzu czarnego
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 1 łyżeczka pieprzu cayenne lub papryki ostrej
  • 50 ml oleju

 

 

Wykonanie:

Czosnek rozetrzeć z solą w moździerzu, wymieszać z pozostałymi przyprawami i na koniec rozprowadzić je olejem.

Opłukane i osuszone piersi natrzeć pastą sporządzoną z oleju i przypraw i złożyć do lodówki na 2-3 doby.

 

Grillowanie:

Najlepszy będzie grill z pokrywą, a jeszcze lepiej, gdy na wyposażeniu ma przesłonę termiczną, którą można umieścić pomiędzy żarem z grillowanym mięsem. Raczej nie brykiet tylko węgiel drzewny, a najlepiej duże jego kawałki. Pozwolą one stworzyć i utrzymać optymalne warunki grillowania. Ja robiłem na moim Kamado z użyciem dobrej jakości węgla.

blank

 

blank

 

Temperatura startu 170 st C. Obracanie co 10-15 minut. Po 1 obróceniu dobrze jest podnieść temperaturę do 200 st. C, ale nie należy pozostawać na niej dłużej niż 15 minut, bo za szybko przypiecze się skórka. Obniżamy wiec temperaturę i w zależności od wielkości i tłustości kawałków mięsa utrzymujemy temperaturę 150-180 st. C aż do uzyskanie miękkości często w tym czasie obracając.

 

blank

 

blank

 

Jeżeli powierzchnia jest już przypieczona, a mięso jeszcze twardawe to należy obniżyć temperaturę do 100-120 st. by piersi mogły dojść. W takiej sytuacji może też dochodzić do przesuszenia mięsa. Należy je wtedy smarować rozpuszczonym gęsim smalcem lub masłem. Można też użyć cydru lub wody z cytryną.

Cierpliwość oraz czas poświęcony na dopilnowanie są nagradzane pysznym smakiem i aromatem grillowanego mięsa.

blank

Watro rozważyć taką opcję bo mięsiwo wychodzi smaczne.

Wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/3E1z1-exRW4

Jeżeli chcesz subskrybować kanał wystarczy, że klikniesz w ten link

[wp_ad_camp_1]

Leave a Reply