Domowe Kiełbaski Drobiowe, pyszne na gorąco i zimno.

Domowe kiełbaski drobiowe do konsumpcji na gorąco i zimo. Wędzone i podpiekane. Wykonane z kurczęcych udek. Bez dodatku soli peklującej. Szybkie i proste do wykonania. Można je także grillować lub smażyć. Jak kto lubi. Są bardzo aromatyczne. Zwłaszcza w wersji na gorąco. Smakowite.

Trudno się im oprzeć. Doświadczyłem wręcz napadu rabunkowego, który wystąpił w drodze pomiędzy wędzarnią i kuchnią. Po podsuszeniu stanową pyszną przekąskę. Do wykonania użyłem udek ze skórą i kością. Na kościach z resztkami mięsa zrobiłem rosół, co stanowiło dodatkową korzyść. Zachęcam do wypróbowania.

Składniki:

  • uda kurczaka ze skórą i kością 2,4 kg (po usunięciu kości zostało 2 kg)
  • 30 g soli kamiennej
  • 1 łyżeczka pieprzu czarnego mielonego
  • 1 łyżeczka ostrej papryki
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 1/2 łyżeczki mielonego czosnku

Wykonanie:

Rozdzielam mięso od skóry i kości. Kości z resztkami mięsa posłużą do przygotowania rosołu. Ważę mięso i skórę w celu określenia ilości soli – planuję 15 g/kg.

Skórę mielę na najdrobniejszych oczkach, a mięso na oczkach 10 mm. Dodaję przyprawy mieszam i wstawiam do lodówki na 12-24 h. Po tym czasie porządnie wyrabiam nie dodając wody. Zmielona skóra zapewni właściwą konsystencję mięsa.

Z pomocą nadziewarki napełniam jelita baranie, ale trochę większego kalibru 22-24 mm to wciąż będą cienkie kiełbaski, ale trochę grubsze od kabanosów i parówek.

Po napełnieniu skręcam kiełbaski w krótkie, kilkunastu-centymetrowe odcinki. Wieszam w temperaturze pokojowej do ocieknięcia i osuszenia na drewnianym kiju. Po około 1 godzinie umieszczam kiełbaski w wędzarni ustawionej na 50 st. C w celu dosuszenia i ogrzania.

Jak już będą perfekcyjnie suche to ustawiam 60 st. C i uruchamiam generator dymu.

Czas wędzenia może być różny. Efekt końcowy to wyraźny, ale nie ciemny kolor. Użyłem drewna czereśniowego i wędziłem przez 2 godziny.

blank

Kolejny etap to przetworzenie cieplne i podpiekanie jednocześnie. Przestaję dymić i ustawiam 90 st. C na czas 1 godziny, a w potem 120 st. C na 30 minut i kiełbaski są gotowe.

blank

Na gorąco bardzo aromatyczne, smakowite, o mocnym smaku i z lekkim pazurem. Znakomite danie biesiadne. Po wystygnięciu dobrze jest je 1-2 dni podsuszyć. Nabierają innego charakteru, ale zachowują swoją atrakcyjność i smakowitość.

blank

Trzeba ich zrobić więcej, bo na gorąco stanowią olbrzymią pokusę dla głodnych łakomczuchów i potrafią szybko znikać.

blank
blank
blank

Spróbujcie sami. Smacznego.

Wersja filmowa jest na YT https://youtu.be/-4dnXA_KoxU

Jeżeli chcesz subskrybować kanał wystarczy, że klikniesz w ten link

[wp_ad_camp_1]

Leave a Reply