MOJE CHLEBOWANIE (z maszyny i piekarnika)
30 dkg mąki żytniej 720, 30 dkg mąki pszennej 500-550, 5 dkg płatków owsianych, szklanka mieszanki składającej się z słonecznika, dyni i sezamu, do 350 ml wody źródlanej niegazowanej, 2 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczka octu winnego, łyżeczka soli, pół łyżeczki cukru, odrobina pieprzu i ziół (majeranek, rozmaryn), 25 g drożdży piekarniczych.
Składniki (oprócz ziaren) wymieszać ze sobą dodając wody w ilości wystarczającej do uzyskania wilgotnej lecz nie lepkiej konsystencji, wyrabiać przez 20 minut (najlepiej w maszynie z dwoma mieszadełkami). Ziarna dodać na 5 minut przed końcem wyrabiania. Odstawić w ciepłe miejsce na 40 min do godziny (w maszynie lub w piekarniku z zapaloną żarówką. W maszynie piec zgodnie z programem - najczęściej około 1 godziny a w piekarniku na 175 stopni przez 35 minut z termoobiegiem.
30 dkg mąki pszennej razowej 1850, 30 dkg mąki pszennej 500-550, 5 dkg płatków owsianych, ziarna sezamu, do 350 ml wody źródlanej niegazowanej, 2 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczka octu winnego, łyżeczka soli, łyżka miodu, 25 g drożdży piekarniczych.
Składniki (połowa ziaren sezamu - reszta do posypania) wymieszać ze sobą dodając wody w ilości wystarczającej do uzyskania wilgotnej i lepkiej ale spójnej konsystencji, wyrabiać przez 20 minut (najlepiej w maszynie z dwoma mieszadełkami). Poporcjować na bułeczki i odstawić w ciepłe miejsce na 40 min do godziny w piekarniku z zapaloną żarówką. Piec w piekarniku na 200 stopni przez 20 minut z termoobiegiem. Otrzymamy pyszne bułeczki. Aby uzyskać bardziej puszyste zastosować trzeba więcej mąki drobnomielonej - a już prawdziwy puch wychodzi z mąki tortowej bez płatków i ziaren. :-)
40 dkg mąki orkiszowej 650, 20 dkg mąki pszennej 500-550, 10 dkg ziaren słonecznika, 30 ml mleka 300 ml wody źródlanej niegazowanej, 2 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczka octu winnego, łyżeczka soli, pół łyżeczki cukru, 33 g drożdży piekarniczych.
Składniki (oprócz ziaren) wymieszać ze sobą dodając wody w ilości wystarczającej do uzyskania wilgotnej lecz nie lepkiej konsystencji- nie przesadzić z wodą bo chleb opadnie podczas pieczenia. Wyrabiać przez 20 minut (najlepiej w maszynie z dwoma mieszadełkami). Ziarna dodać na 5 minut przed końcem wyrabiania. Odstawić w ciepłe miejsce na 40 min do godziny (w maszynie lub w piekarniku z zapaloną żarówką. W maszynie piec zgodnie z programem - najczęściej około 1 godziny a w piekarniku na 175 stopni przez 30 minut z termoobiegiem. Po pieczeniu chleb powinien dojrzewać w cieple przez 30 minut. W efekcie otrzymujemy delikatny, pyszny i jak twierdzą specjaliści bardzo zdrowy chlebek. Można zastosować wyłącznie mąkę orkiszową lub mieszankę z innym rodzajem mąki
30 dkg mąki żytniej razowej 1850-2000, 30 dkg mąki pszennej 500-550, 5 dkg płatków lub otębów owsianych, ziarna słonecznika i dyni, do 350 ml wody źródlanej niegazowanej, 2 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczka octu winnego, łyżeczka soli, łyżka miodu i odrobina pyłku pszczelego, 33 g drożdży piekarniczych.
Składniki wymieszać ze sobą dodając wody w ilości wystarczającej do uzyskania wilgotnej i lepkiej ale spójnej konsystencji, wyrabiać przez 20 minut (najlepiej w maszynie z dwoma mieszadełkami). Odstawić w ciepłe miejsce na 40 min do godziny w piekarniku z zapaloną żarówką. Piec około 20 minut w piekarniku na 200 stopni z termoobiegiem. Te grachamki są pyszne.
30 dkg mąki żytniej 720, 30 dkg mąki pszennej 500-550, 5 dkg płatków lub otębów owsianych, ziarna słonecznika i dyni, 350-450 ml wody źródlanej niegazowanej, 2 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczka octu winnego, łyżeczka soli, łyżka cukru 150 ml gtowego zakwasu żytniego.
Składniki wymieszać ze sobą dodając wody w ilości wystarczającej do uzyskania półpłynnej konsystencji (powinna się z trudem przelewać do formy), wyrabiać przez 20 minut (najlepiej w maszynie z dwoma mieszadełkami). Odstawić w ciepłe miejsce na kilka godzin w piekarniku z zapaloną żarówką. Pieczenie rozpoczynamy jak obiętość ciasta zostanie co najmiej podwojona. Piec około 45 minut w piekarniku na 175 stopni z termoobiegiem. Chleby zrobione na zakwasie smakują mi najbardziej.
Kulinarny blog
Księga z Przepisami
Do Księgi Piekarzy proszę wpisywać własne i sprawdzone przepisy. W pozycję "Przepis" najlepiej jest wkleić tekst napisany wcześniej w edytorze. W przypadku błędu proszę o info na E-mail a dokonam korekty